Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2018, 18:00

Čo znamená pre Slovensko Kažimírov rozpočet? Odborník prezradil, čo bude najdôležitejšie

  • Rozpočtový cieľ má byť podľa bývalého guvernéra NBS jasné.
  • Mali by sme sa sústrediť najmä na znižovanie dlhu.
  • Ivan Šramko sa v rozhovore vyjadroval aj vládnym opatreniam ako sú obedy zadarmo, či návrhu na zastropovanie dôchodku.

Predseda rady pre rozpočtovú bezpečnosť Ivan Šramko a bývalý guvernér NBS hodnotil v rozhovore v HNtelevízii nový rozpočet, ktorý predložil minister financií Peter Kažimír. 

Ako pozitívum hodnotí  návrh na budúci rok cieľu deficitu, ktorý bude 0,1 percenta HDP.

"Pokračuje sa v konsolidácii, blížime sa, síce veľmi pomaly, ale blížime sa k vyrovnanému rozpočtu."

​Šramko prezradil, čo bude teraz najdôležitejšie. "Mali by sme splniť strednodobý cieľ, čo je náš záväzok z medinárodných zmlúv. To je veľmi dôležité pre reputáciu a potvrdenie, že krajina má pod kontrolou svoj rozpočet aj svoje ciele, aj z pohľadu zahraničných investorov, ktorí financujú naše dlhy, čo je veľmi dôležité," hovorí Šramko.

Tvrdí, že na druhej strane upozorňovali na to, že že v takýchto dobrých ekonomických časoch v akých žijeme, máme rast vyšší ako 4 percentá.

Podľa Šramka je dôležité, aby sme naozaj rýchlo konsolidovali a prišli k bezpečnej úrovni toho dlhu, ktorá je zadefinovaná v zákone o rozpočtovej zodpovednosti.

Šramko sa v rozhovore vyjadroval aj k vládnym opatreniam ako sú obedy zadarmo, či k návrhu na zastropovanie dôchodku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.