Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2018, 00:00

Érsek už hľadá peniaze na kľúčovú diaľnicu

V roku 2019 má padnúť prvé potrebné povolenie na dlhodobo pripravovanej diaľnici. Ministerstvo zatiaľ nevie, odkiaľ zoberie peniaze na výstavbu.

Érsek už hľadá peniaze na kľúčovú diaľnicu
Zdroj: TASR/Marko Erd

Príprava posledného nerozpracovaného úseku na diaľnici D1 do Košíc sa postupne hýbe vpred. Na ministerstve dopravy sa preto zaoberajú ďalším z úskalí, ktoré so sebou výstavba prinesie. A tou je nedostatok eurofondov a finančná náročnosť komplikovaného úseku medzi Turanmi a Hubovou. Podľa odhadov sa cena diaľnice bude pohybovať okolo miliardy eur, čo je aj dvakrát viac ako podobne dlhé úseky v jednoduchšom geologickom teréne. „Nehovorím, že je to problém, ale hľadáme financie a rôzne možnosti – pôžičky alebo PPP projekty,“ vyhlásil minister dopravy Árpád Érsek. S dokončením úseku, ktorý zatiaľ len pripravujú projektanti, ráta šéf rezortu do roku 2026. To znamená, že v rovnakom roku by malo byť dokončené aj diaľničné prepojenie Bratislavy s Košicami.

Prvé povolenie na budúci rok
Projektovo pripravuje diaľnicu medzi Turanmi a Hubovou konzorcium na čele s Dopravoprojektom, a to už od roku 2013. V súčasnosti dokončuje dokumentáciu potrebnú na vydanie územného povolenia. Diaľničiari očakávajú, že ju projektant odovzdá do januára 2019. Zhruba do polovice rovnakého roka teda možno očakávať aj vydania potrebného povolenia.

„Projektant intenzívne pracuje na projektovej dokumentácii, zároveň sa realizuje podrobný inžinierskogeologický prieskum,“ povedala hovorkyňa NDS Michaela Michalová. To znamená, že konzorcium momentálne vyhodnocuje geologické podmienky na plánovanej trase diaľnice, ktorú odsúhlasil rezort životného prostredia v záverečnom stanovisku k posudzovaniu vplyvu stavby na životné prostredie. Práve trasovanie bolo už tradične predmetom sporu medzi aktivistami, zástupcami obcí a štátom. Proti stanovisku envirorezortu celkovo podali osem odvolaní, ktoré žiadali vyhodiť zo schváleného

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.