Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2018, 23:04

Jaguar zvýšil mzdy aj bez platovej vojny

Odbory požadovali zvýšenie takmer o 14 percent, keď by základný plat operátora vo výrobe vzrástol na 738 eur v hrubom.

Jaguar zvýšil mzdy aj bez platovej vojny
Zdroj: Reuters

„Pôjde o jedno z najvyšších jednorazových zvýšení v rámci slovenského automobilového priemyslu, aké sa podarilo,“ potvrdil pre HN šéf Moderných odborov v Jaguar Land Rover Peter Mrázik na margo blížiaceho sa zvyšovania miezd. Do vyjednávania išiel s požiadavkou rastu miezd o 13,5 percenta, no konečné číslo bude nižšie. Jeho podobu však aj napriek včerajšej dohode medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov nie je známe. Odbory potvrdili, že ho chceli komunikovať už včera, no to nemôžu spraviť bez samotného vedenia podniku, keďže sú viazaní pravidlami o kolektívnom vyjednávaní.


Už teraz je však jasné, že platy v Jaguary nevyvolajú mzdovú vojnu v automobilom priemysle a budú na porovnateľnej úrovni ako v žilinskom závode Kia či trnavskej automobilke PSA.

Sporné mzdy

Mzdy boli od začiatku najväčším sporným bodom. Operátor výroby, ktorých je v závode aktuálne najviac, zarobí v hrubom 650 eur. K nemu dostáva kompetenčný príspevok na úrovni 70 eur iba v prípade, ak už v minulosti robil v tomto odvetví. „Čo sa týka výšky platov v porovnaní so zvyškom automobilového priemyslu na území Slovenska, tak automobilka Jaguar Land Rover zatiaľ ponúka najnižšie platové ohodnotenie spomedzi automobiliek,“ konštatuje finančný analytik Capital Markets Martin

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.