Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2018, 23:53

Smart riešenia majú byť lacné, mestá ušetria

Igor Wzoš zo Slovak Smart City Cluster sa rozvoju konceptu inteligentných miest a vytváraniu nových riešení venuje už roky. Ako však upozornil v rozhovore pre HN, v našich mestách zatiaľ fungujú iba drobné riešenia a chýba celková koncepcia.

Smart riešenia majú byť lacné, mestá ušetria
Zdroj: TASR

Ako obyčajnému človeku môže pomôcť zavádzanie smart riešení v mestách?
Smart city koncepcia je v princípe stará 20 rokov, možno aj viac, a bola dôsledkom technologickej revolúcie, ako aj silnej rezonancie klimatickej zmeny, ktorá sa deje a čoraz viac sa o nej hovorí. Koncept smart cities reaguje predovšetkým na budúce potreby a hľadá odpoveď aj na to, ako chrániť našu planétu. Máme tu trend opätovného sťahovania sa do miest, tak ako sa sťahovali do okolitých satelitov, teraz prebieha opačný proces. S tým však nastáva veľké množstvo problémov, pretože individuálna doprava sa stala veľmi dostupnou, no cesty sa už nedajú nafúknuť a to isté platí aj pre parkoviská. Potrebujeme riešenia, ktoré uľahčia a skvalitnia život a o to sa snaží koncept smart cities.

Smart riešenia však na prvý pohľad pôsobia ako veľmi nákladná záležitosť. Keď sa však pozrieme na realitu slovenských miest, problémom sú rozbité cesty či schátrané nemocnice. Prišiel už aj na Slovensku čas na riešenie smart konceptu?
Veľa ľudí má pocit, že je to iba jeden obrovský biznis s technológiami, ktoré chcú firmy predať a najlepší zákazník je štát a verejná správa, ale vo finále to nemusí byť celkom tak. Do konceptu smart riešení totiž spadajú aj nové modely financovania.

Napríklad?
Vypichnem jeden model, ktorý môže dokonca verejné budovy zachraňovať. Sú to takzvané EPC, teda projekty garantovanej energetickej úspory. Ak máte starú školu alebo škôlku, ktorá ešte nie je zateplená, nemá vymenené okná a má spotrebu energií na úrovni sto, týmito opatreniami ako zateplenie, výmena okien, izolácia strechy či výmena svietidiel, môžete znížiť náklady aj o 40 percent. Tak vznikne úspora, z ktorej sa dá rekonštrukcia splácať. To znamená, že nepotrebujete zdroje mesta, ale sú tu firmy, ktoré vám to zafinancujú, vypýtajú si svoju štandardnú maržu a vy to za desať rokov splatíte zo samotných úspor. Keby ste toto opatrenie neurobili, tak počas celej tej doby v podstate preplácate. V 23 popradských školách sa takto ročne preplatí 350-tisíc eur. To je naozaj veľká suma a máme prepočet na takýto EPC projek

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.