Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2018, 00:00

Pracuje len jedna pätina Rómov

Úspešný príbeh Spišského Hrhova treba preniesť do legislatívy.

Pracuje len jedna pätina Rómov
Zdroj: Alexander Buzinkay

Prvé pokusy o integráciu Rómov sa začali už pred 60 rokmi, keď Československo prijalo zákon o usídľovaní kočovného obyvateľstva. Stále sme pri integrácii na polceste. Dokazuje to aj fakt, že dnes je stále medzi Rómami 40-percentná nezamestnanosť. Z dát vyplýva, že zamestnanie má v súčasnosti len pätina. Úplne inak je to v Spišskom Hrhove, kde starosta odhaduje 15-percentnú nezamestnanosť. Integrácia sa tam podarila.


Obec neďaleko Levoče, ktorá má niečo vyše 1 600 obyvateľov, je často skloňovaná napríklad pri téme o integrácií Rómov na Slovensku. Podľa starostu Spišského Hrhova bola v dedine stopercentná nezamestnanosť Rómov, dnes odhaduje, že nepracuje asi 15 percent.

Zamestnali ich v obecnej firme, vďaka tomu si postavili murované domy, majú vodu aj elektrinu. „Keď si v poslednom dome urobili kúpeľňu a mali tam teplú vodu, tak sme si povedali, že to najdôležitejšie máme za sebou,“ opisuje začiatky starosta Vladimír Ledecký. Obec včera navštívil aj premiér Peter Pellegrini spoločne s generálnym tajomníkom Rady Európy Thorbj

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.