Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2018, 18:00

Chronické problémy Slovenska. Toto je desať ukazovateľov, v ktorých patríme k najhorším na svete

  • Celkovo bolo hodnotených 140 krajín pomocou 98 indikátorov zoskupených v 12 pilieroch.
  • Skóre konkurencieschopnosti na Slovensku sa napriek tomu mierne zlepšilo.
  • Najväčšie problémy Slovenska sú nedostatočná kvalita verejných inštitúcií a trh práce.
  • Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2018, ktorú dnes zverejnilo Svetové ekonomické fórum (WEF).

Slovensko si v najnovšom rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra pohoršilo o dve miesta a ocitlo sa na 42. mieste.

Skóre konkurencieschopnosti na Slovensku sa napriek tomu mierne zlepšilo. Dôvodom zhoršenia pozície v rebríčku je skutočnosť, že nás predbehli krajiny, ktoré zlepšovali svoje podmienky na podnikanie rýchlejšie.

​Najväčšie problémy Slovenska sú nedostatočná kvalita verejných inštitúcií a trh práce, vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2018, ktorú dnes zverejnilo Svetové ekonomické fórum (WEF).

Celkovo bolo hodnotených 140 krajín pomocou 98 indikátorov zoskupených v 12 pilieroch. V pilieroch verejné inštitúcie a trh práce sme dosiahli najhoršie výsledky.

Problémy trhu práce

Až piati od konca sme sa umiestnili v daňovo-odvodovom zaťažení na zamestnanca. Tento indikátor porovnáva náklady na zamestnanca (136. miesto) vyjadrené ako percento z komerčného zisku firmy.

Rovnaké umiestnenie dosiahlo Slovensko aj v indikátore, ktorý skúma do akej miery narúšajú fiškálne opatrenia (dotácie, daňové úľavy atď.) hospodársku súťaž (136. miesto). Horšie ako Slovensko sa ocitla v v tomto indikátore napríklad Venezuela, ktorá v súčasnosti zažíva ekonomický kolaps.

Na deviatom mieste od konca sme sa ocitli v dvoch indikátoroch, ktoré taktiež odzrkadľujú problémy na trhu práce. Konkrétnejšie ide o prekážky, s ktorými sa stretávajú zamestnávatelia pri hľadaní a prijímaní zahraničnej pracovnej sily a kvalifikovanej sily (v oboch zhodne 131. miesto). V správe hodnotili reakciu na otázku: „Ako obmedzujúce sú predpisy, týkajúce sa prijímania pracovníkov zo zahraničia/ kvalifikovanej pracovnej sily?“ Hodnotenie bolo na škále od veľmi reštriktívnych až po žiadne reštrikcie pri prijímaní zamestnancoch.

Okrem vyššie spomenutých indikátorov Správa o globálnej konkurencieschopnosti 2018 ďalej upozorňuje na nízku vnútornú pracovnú mobilitu (118. miesto) a nedostatočnú ochranu zamestnancov (116. miesto).

Výsledky ukazujú, že ľudia sú len veľmi málo ochotní sťahovať sa kvôli pracovným príležitostiam. Správa taktiež upozorňuje na skutočnosť, že Slovensko má nedostatky na trhu práce v oblasti prijímania a prepúšťania zamestnancov.

Nedostatočná kvalita verejných financií

Výrazná slabina Slovenska sa ukázala aj v oblasti kvality verejných financií. V indikátore administratívnej záťaže sme obsadili 129. miesto. Prieskum ukázal aj nedôveru v súdny systém (116. miesto) a vymožiteľnosti práva (125. miesto). Vo všetkých vyššie spomenutých indikátoroch sme dosiahli jedny z najhorších výsledkov.

Spôsob výpočtu

Až 98 indikátorov zoskupených v 12 pilieroch bolo použitých v tomto roku Svetovým ekonomickým fórom na zostavenie rebríčka.

Každý indikátor je meraný na škále od 0 do 100 a vypovedá, ako ďaleko je krajina od ideálneho stavu, respektíve maximálnej hranice konkurencieschopnosti.

Nový Index globálnej konkurencieschopnosti väčšou mierou prihliada na štatisticky vykazované parametre (70 percent) a menšou na výsledky globálneho prieskumu medzi manažérmi (30 percent).

Kombináciou indikátorov sa vypočítalo celkové skóre krajiny. Najlepšie hodnotenou krajinou boli Spojené štáty, ktoré dosiahli 85,6 bodu. Priemerné skóre krajín je 60 bodov. Slovensko získalo v hodnotení 66,8 bodu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.