Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2018, 00:00

Stará Cvernovka vynoví centrum Bratislavy. Pozrite si, ako bude vyzerať

Obnovou národnej kultúrnej pamiatky pôvodnej pradiarne sa začína výstavba modernej mestskej štvrte.

Stará Cvernovka vynoví centrum Bratislavy. Pozrite si, ako bude vyzerať
Zdroj: VIZUALIZÁCIA: YIT

Netradičná stavba Zwirn, ktorá zahŕňa dominantné tri vnútrobloky vzájomne prepojené ulicami, čoskoro vyrastie v širšom centre Bratislavy. Budúca polyfunkčná štvrť vyrastie na území bývalej bratislavskej cvernovej továrne.

Tento komplex sa vyznačuje atraktívnou lokalitou, výhľadom na námestie pred zrekonštruovanou historickou budovou pradiarne a k tomu zeleným vnútroblokom so strategicky rozmiestnenými detskými ihriskami.

​„Každý blok sme sa snažili tvoriť tak, aby mal svoju vlastnú identitu a ponúkal budúcim obyvateľom niečo originálne,“ uviedol Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia, ktorá patrí pod fínsku spoločnosť YIT.

​Celkovo má projekt priniesť 800 bytov vo viacerých etapách. Ide o projekt vo veľmi dobrej lokalite v uzatvorenom areáli, podobný projektom z užšieho okolia ako Stein, Pri mýte a Blumentál. Blízkym susedom Zwirnu bude aj nová autobusová stanica Nivy, ktorá však na úrovni ulice ponúkne najmä obchody a služby. Daná lokalita na rozhraní Starého Mesta a Ružinova sa teda na najbližšie roky premení na zrejme najrušnejšie stavenisko v strednej Európe.

Historický odkaz
Názov Zwirn odkazuje na pôvodný názov továrne Pressburger Zwirnfabrik, na území ktorej tento projekt vyrastá. Je zároveň odkazom na výrobu nití, ktorá je s týmto miestom neoddeliteľne spätá. O obnovu historickej národnej pamiatky – budovy pradiarne – sa stará ateliér Architekti Bouda a Masár, ktorí sú známi práve vďaka rekonštrukciám historických pamiatok. Budovy od architekta Davida V. Junka dokončené v roku 1904 budú jedinými zachovanými objektmi pôvodnej továrne. Projekt nazvaný Pradiareň 1900 prinesie kancelárske a industriálne obchodné priestory.

Neoficiálne ceny
„Na základe dostupných informácií predpokladáme jednotkové ceny na úrovni týchto projektov tritisíc až 3,5 tisíca eur za štvorcový meter,“ hovorí vedúci analytik Bencont Investments Matúš Jančura. V prvej ponuke by mal developer ponúknuť 258 bytov. Tretia etapa ponúkne 193 bytov a 11-tisíc štvorcových metrov nájomnej kancelárskej plochy. Obyvatelia budú mať k dispozícii parkovacie miesta v trojpodlažnej podzemnej garáži.

Začiatok predaja prvej etapy je naplánovaný na koniec roku 2019. Podklady ako pôdorysy a cenníky zatiaľ nie sú zverejnené. Projekt Zwirn je rozdelený na tri etapy, z čoho kolaudácia prvej etapy

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.