Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2018, 00:00

Slovenské firmy sa boja riskovať

Svetové ekonomické fórum zverejnilo rebríček konkurencieschopnosti, Slovensko skončilo na 41. mieste.

Slovenské firmy sa boja riskovať
Zdroj: Dreamstime

Začať využívať moderné technológie a podnikať aj v nových oblastiach by firme mohlo priniesť väčšie zisky. Nápad by však mohol aj stroskotať a podnik by nakoniec prerobil. Investovať či neinvestovať – to je dilema, pred ktorou stojí každý podnikateľ, ak chce rozšíriť svoje pôsobenie. Podľa najnovšej analýzy to vyzerá tak, že Slováci zväčša uveria negatívnemu scenáru a rizikovým aktivitám sa radšej vyhýbajú. Poukazuje na to najnovší Globálny index konkurencieschopnosti, ktorý každoročne pripravuje Svetové ekonomické fórum.


V rámci indexu fórum hodnotí desiatky rôznych faktorov a medzi nimi je aj prístup k riziku. V tejto oblasti sme sa zo 140 krajín umiestnili na 107. mieste. Tento prístup však znižuje kapacitu inovovať a hľadať nové originálne riešenia. Ak chce firma podľa partnera poradenskej spoločnosti Amrop Maria Fondatiho „pôsobiť na globálnom a saturovanom trhu, tak rozvíjať sa bez značnej miery rizika azda ani nie je možné“. Upozornil však, že situácia sa nedá hodnotiť plošne a konzervatívne zvyknú byť najmä staršie firmy založené v 90. rokoch. V úplne inej situácii sú startupy, ktoré chcú preraziť globálne, a preto sa nebránia riziku.

Peter Serina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorá na tvorbe rebríčka spolupracuje, však problém nevidí iba v povahe či strachu z neúspechu. „Firmy

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.