Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2018, 22:19

Aj chytré mesto môže byť lacné

Fungovanie miest sa dá relatívne rýchlo a lacno zjednodušiť. Ak si primátori a starostovia osvoja agendu smart cities.

Aj chytré mesto môže byť lacné
Zdroj: Pavol Funtál

Jednoduchší každodenný život občanov ani efektívnejšia správa slovenských miest nemusia stáť veľa. Samosprávy majú už dnes k dispozícii množstvo zdrojov na inovatívne projekty, ktoré z nich urobia takzvané smart cities. Magistráty sú však veľmi opatrné, pretože inteligentné riešenia sú pre nich zatiaľ neznámou. Aj o tom hovorili hostia na stredajšej HNkonferencii Smart Cities 2018.

Naplno využiť existujúce

Základom je zber dát a ich efektívne využitie. Takto môžu samosprávy jednoducho sledovať napríklad stav premávky, počet voľných parkovacích miest v meste či plné smetné koše a na rozličné situácie aj okamžite reagovať. A to je len zlomok projektov, na ktoré sa už existujúce mestské objekty rozšírené o jednoduché technológie dajú využiť. „Nedošlo ešte k pochopeniu základnej podstaty, čo je to smart,“ hovorí o zdržanlivosti samospráv Igor Wzoš, ktorý pôsobí v Slovak Smart City Cluster. „Samosprávy musia pochopiť, že smart je o dômyselnom prepájaní rôznych systémov, ktoré budú generovať dáta, ktoré sa dajú využiť na šetrenie, efektívnejšie riadenie či zvýšenie participácie občanov,“ dodáva. Na konferencii Wzoš predstavil aplikáciu Cviker, ktorá prostredníctvom rozšírenej reality v smartfóne umožní občanom skontrolovať plán výstavby v meste. Napríklad nový most si budú môcť obyvatelia mesta s mobilom v ruke obísť a obzrieť z každého uhla. Takýmto spôsobom sa podľa Wzoša dá postup

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.