Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2018, 22:53

Zákazník nebude poznať dôvod rastu cien potravín

Nový odvod zaplatí buď zákazník, alebo dodávateľ. Cieľom reťazcov je totiž generovať zisk, hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Zákazník nebude poznať dôvod rastu cien potravín
Zdroj: Reuters

Aký dosah bude mať osobitný odvod na ekonomiku Slovenska?
Prejaví sa najmä na raste cien potravín, keďže to je najväčšia položka, ktorá sa predáva v obchodných reťazcoch. Príspevok k celkovej inflácii by mohol byť okolo 0,4 percentuálneho bodu. Tento odvod sa dá považovať za nepriame zdanenie spotreby a dal by sa prirovnať k zvýšeniu dane z pridanej hodnoty o 2,5 percenta. Aj keď to v podstate nie je zvýšenie DPH, efekt na ekonomiku bude veľmi podobný. Keďže sa týka najmä potravín, negatívny dosah bude mať najm

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.