Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2018, 15:08

Spustili projekt, ktorý má zmeniť centrum Bratislavy. Takto to tam vyzerá

Pradiareň 1900 sa podľa developera zmení na modernú, nízkoenergetickú administratívnu budovu.

Obnova jednej z najvýznamnejších priemyselných pamiatok v Bratislave sa začína. Na začiatku Ružinova v areáli bývalej Bratislavskej cvernovej továrne vybuduje novú štvrť Zwirn.

Pradiareň sa bude rekonštruovať s citom

Projekt nazvaný Pradiareň 1900 prinesie kancelárske a obchodné industriálne priestory. Súťaž na obnovu budovy pred vyše rokom vyhrali architekti z architektonickej kancelárie Bouda Masár, ktorí majú s rekonštruovaním pamiatok dlhoročné skúsenosti. „Pradiareň si prešla viacerými prestavbami a postupne stratila charakter najmä pre rôzne prestavby zo šesťdesiatych rokov. Tie boli v prvej fáze po získaní búracieho povolenia postupne odstránené, aby pradiareň opäť získala priestor, ktorý jej patrí,“ vysvetľuje architekt Ivan Masár z kancelárie Bouda Masár.

​Zároveň popisuje náročný a prísny proces, ktorý predchádza obnove národnej kultúrnej pamiatky: „V prvom kroku je nevyhnutné upovedomiť Krajský pamiatkový úrad o zámere, ktorý s pamiatkou máme. Úrad sa následne vyjadrí, aké výskumy a prieskumy musíme zabezpečiť. Pamiatkový úrad ich výsledky posúdi a prípadne si vyžiada ešte dodatočné štúdie. Vďaka tomu zistíme, na aké časti pamiatky sa vzťahuje aký stupeň ochrany.

​Pamiatkový úrad je súčasťou celého procesu a dozerá na jeho priebeh. „Máme všetky potrebné povolenia na to, aby sa začala oficiálna rekonštrukcia. Jej súčasťou bude napríklad výmena okien, ktoré znova nadobudnú zaoblený tvar, aký mali kedysi. Budeme tiež opravovať strechu, podlahy a repasovať nosné liatinové stĺpy,“ vysvetľuje Masár.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.