Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2018, 18:00

Firmy na Slovensku odviedli do rozpočtu skoro tri miliardy. Kto sú najväčší prispievatelia?

Nemecké podniky odviedli v roku 2017 dane vo výške viac ako 450 miliónov eur, čo zodpovedalo podielu vo výške 17 percent.

Firmy na Slovensku odviedli do rozpočtu skoro tri miliardy. Kto sú najväčší prispievatelia?
Zdroj: Pavol Funtál

Príjem na priamych daniach, ktoré zaplatilo 200 najväčších podnikoch na Slovensku,vrátane finančného sektora, predstavoval spolu takmer 2,8 miliárd eur. Podiel nemeckých firiem na daniach predstavuje 17 percent.

Nemecké firmy sú tak najväčšími zahraničnými platcami daní na Slovensku. Vyplynulo to z analýzy pre rok 2017, spoločnosti BMB Leitner, ktorá poskytuje daňové poradenstvo.

Nemecko je najsilnejším zástupcom medzi zahraničnými investormi, s najvyšším podielom na odvedených daniach na Slovensku.

Nemecké podniky odviedli v roku 2017 dane vo výške viac ako 450 miliónov eur, čo zodpovedalo podielu vo výške 17 percent.

Ak by sme k tomu pripočítali odvody do Sociálnej poisťovne, objem daní a odvody nemeckých zamestnávateľov vzrástli na viac ako miliardu eur, píše sa v tlačovej správe Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory.

Firmy so slovenskými majiteľmi mali podiel vo výške 12 percent. Za nimi nasledovali české firmy s podielom deväť percent a rakúske firmy s podielom osem percent.

Renáta Bláhová, partner v BMB Leitner a autorka štúdie: „Aj keď tržby 200 najväčších firiem na Slovensku celkovo za rok 2017 klesli o päť percent, daň z príjmov zo závislej činnosti týchto firiem narástla o šesť percent a odvodové zaťaženie dokonca o 17 percent.“

„Pre udržateľný rozvoj slovenskej ekonomiky je kľúčové, aby sa odvodovo-daňové zaťaženie pracovnej sily na Slovensku začalo znižovať. Týka sa to nízkopríjmových skupín pracovnej sily, ale najmä strednej vrstvy, ak má byť naďalej hnacou silou slovenských podnikov,” dodala.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.