Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2018, 00:00

Viedenský inštitút: Bratislavské firmy majú robiť nábory medzi Rakúšanmi​

Viedeň bojuje s vysokou nezamestnanosťou, prácu by si mohli obyvatelia nájsť v Bratislave.

Viedenský inštitút: Bratislavské firmy majú robiť nábory medzi Rakúšanmi​
Zdroj: Pixabay / Walkerssk

Mladí Viedenčania by sa mali začať učiť slovenčinu. Aj to je jedno z odporúčaní, ktoré vydal Viedenský inštitút pre medzinárodné ekonomické otázky v najnovšej štúdii. Práve Bratislava by totiž pre nich mohla byť miestom, kde si nájdu prácu. Kým hlavné mesto Rakúska bojuje s vysokou nezamestnanosťou mladých, my voľné miesta nevieme obsadiť. Ak sa teda naučia po slovensky, budú mať väčšiu nádej na úspech. Rakúski analytici tak vyslovili niečo, čo bolo až donedávna nemysliteľné, a to predovšetkým z dôvodu miezd.


Ako upozorňujú posledné dostupné štatistiky z roku 2016, priemerný Viedenčan zarobil 2 660 eur, Bratislavčan viac ako o polovicu menej. Situácia sa však mení a našich susedov dobiehame, podľa štúdie by sme sa dokonca na rovnakú úroveň mohli dostať už v budúcej dekáde. Ekonóm z SAV Karol Morvay síce uznal dobiehanie, no nie je až taký optimistický.

Podľa neho totiž v analýze zabudli na jednu podstatnú vec, a to, že „Bratislava je obklopená regiónmi, ktoré ekonomicky zaostávajú“, a ľudia z nich prípadný rast budú brzdiť.Zahraničné korporáty

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.