Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2018, 00:00

S koncom centových mincí súhlasí aj rezort financií. Nákupy by sa mali zaokrúhľovať

Obmedzenie používania mincí najnižšej nominálnej hodnoty a zaokrúhľovanie hodnoty nákupu poteší predajcov aj zákazníkov.

S koncom centových mincí súhlasí aj rezort financií. Nákupy by sa mali zaokrúhľovať
Zdroj: Dreamstime

Jedno- a dvojcentové mince postupne odľahčia peňaženky Slovákov. S návrhom prišiel Zväz obchodu SR, ktorý ho odôvodnil najmä aktuálnymi problémami sektora obchodu s používaním týchto mincí. Konzultoval ho s Národnou bankou Slovenska, ktorá k veci zaujala súhlasné stanovisko. Takéto obmedzenie v súčasnosti platí vo viacerých krajinách platiacich eurom vrátane Holandska či Talianska a podobnú skúsenosť malo pred 15 rokmi aj Slovensko. V tom čase išlo o zrušenie 10- a 20-haliernikov. Na obmedzenie používania chýba už iba súhlas zo strany rezortu financií.

Kratší nákup
Otázkou ďalšej existencie jedno- a dvojcentových euromincí ako zákonných platidiel sa Európska komisia intenzívne zaoberá už od roku 2012. Zainteresované strany tvrdia, že obmedzenie používania týchto mincí by so sebou prinieslo množstvo pozitív. Najefektívnejším spôsobom obmedzenia používania jedno- a dvojcentoviek sa javí byť zaokrúhľovanie konečnej sumy nákupu na najbližších päť centov. Mince by však naďalej zostávali zákonným platidlom. Obchodníci by ich teda boli povinní prijímať od zákazníkov, no nemuseli by ich mať k dispozícii na vydávanie. V konečnej sume nákupu by totiž mince týchto hodnôt nefigurovali.

„Máme nedostatok pracovných

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.