Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2018, 00:00

Výdavkové limity ohrozia nečakané vládne balíčky

Minister financií Peter Kažimír zverejnil štúdiu o výdavkových stropoch, zároveň povedal, že on ich už nezavedie. Môžu znamenať aj koniec sociálnych balíčkov.

Výdavkové limity ohrozia nečakané vládne balíčky
Zdroj: TASR

Ministerstvo dopravy tento rok minie približne o 400 miliónov viac, ako sa plánovalo v rozpočte. Ide síce takmer o pol miliardy eur, no vďaka neočakávaným príjmom z daní to verejným financiám nespôsobí výraznejšie problémy. Peniaze navyše sa tak presunú do tejto kapitoly. Na prvý pohľad sa teda nič nedeje, tento systém však vedie k neefektivite a dobrá situácia sa nevyužije tak, ako by sa mohla. Riešením by mali byť výdavkové stropy, ktorými by sa vláda zaviazala neminúť viac ako určitú sumu.


Rozhodne budúca vláda
Toto pravidlo je súčasťou zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ale ani sedem rokov po jeho prijatí sa neuviedlo do praxe. Minister financií Peter Kažimír však predstavil štúdiu o tom, ako by tento systém mohol fungovať, no on sám ho už neschváli. „Do volieb 2020 zostáva jeden kalendárny rok s celou tou kapacitou na tvorbu legislatívy a nie sme vstave, aby sme prijali zákon, ktorý by bol otestovaný,“ uviedol na tlačovej konferencii. Štúdiou chce rozprúdiť verejnú diskusiu o tom, aký model by bol najsprávnejší.


V nasledujúcom období sa ministerstvo financií pripraví na to, aby mohlo podľa navrhovaného modelu fungovať. No a keď budúca vláda

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.