Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2018, 00:00

Hotelieri nižšiu daň vítajú. Chýba im vízia

Slovensko by sa už tento týždeň malo pridať ku krajinám so zníženou daňou na ubytovacie služby.

Hotelieri nižšiu daň vítajú. Chýba im vízia
Zdroj: Pixabay

Tento týždeň je pre mnohých slovenských hotelierov zásadný. Parlament má rozhodnúť, či sa zníženie daní z ubytovacích služieb stane realitou. Sadzba DPH by mala klesnúť z 20 na 10 percent. V prípade schválenia by tieto nové pravidlá platili od 1. januára 2019. Konkrétne by mala DPH klesnúť na hotelové a podobné ubytovacie služby, na turistické a ostatné krátkodobé ubytovacie služby a tiež na prevádzkovanie táborísk, rekreačných a dovolenkových kempov.

Slovensko patrí spolu s Veľkou Britániou a Dánskom medzi posledné tri krajiny Európskej únie, v ktorých zatiaľ nie je zavedená znížená daň z pridanej hodnoty v oblasti turizmu. „Pozitívny efekt tohto opatrenia kompenzuje zvýšené náklady hotelov na mzdy na prácu v noci, počas sviatkov a cez víkend, či netransparentne nastavené licenčné poplatky pre autorské zväzy, ktoré patria medzi najvyššie v Európe a priemerný hotel na ne vynakladá rádovo tisícky eur ročne,“ upozorňuje hotelier a riaditeľ Košickej hotelovej asociácie Rastislav Amrich.

Napriek pozitívnemu ohlasu u hotelierov sa v parlamente strhla na túto tému diskusia. Opozičný poslanec Eugen Jurzyca vystúpil v pléne s postrehom, že nie je dobré, ak vláda vytvára lepšie podmienky iba pre jedno z odvetví hospodárstva. Tento návrh bol tiež kritizovaný za nedostatočné podloženie číslami a podľa niektorých poslancov sa zvýhodnia väčšie hotely pred menšími.


Slováci stratili záujem o Slovensko
Za posledných 18 rokov Slovensko zažilo, čo sa týka domáceho cestovného ruchu, výrazné ochladenie, ktoré sa postupne roztápa. Ak sa porovná rok 2010 s rokom 2017 v počte Slovákov, ktorí podporili slovenský turizmus, vidieť pokles o 143-tisíc osôb. Sínusoida stúpala do roku 2003, keď padol doterajší rekord, a to viac ako 300-tisíc Slovákov. K tomuto číslu sa nepodarilo priblížiť dodnes napriek tomu, že v posledných rokoch sa čísla z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.