Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2018, 00:00

Obchody sa už lúčia s centmi

Nákupy sa majú zaokrúhľovať na najbližší eurocent. Jedno- a dvojcentovky by tak z našich peňaženiek postupne vymizli.

Obchody sa už lúčia s centmi
Zdroj: Peter Mayer

Jednocent a dvojcent. Dve najmenšie mince, ktorých vyrazenie stojí viac, než je ich samotná hodnota, majú postupne vymiznúť zo slovenských peňaženiek. Navrhuje to Zväz obchodu, ktorý podľa informácií HN o téme prvýkrát oficiálne diskutoval s centrálnou bankou. A odpoveď banky znie: S návrhom súhlasíme. Slovensko je teda o krok bližšie k tomu, že obchodníci začnú nákupy zaokrúhľovať na najbližších päť centov. Takto to už funguje v niekoľkých európskych krajinách „Zaokrúhľovanie je už zavedené v Holandsku, Írsku, vo Fínsku a najnovšie sa pridalo aj Taliansko,“ povedala hovorkyňa Národnej banky Slovenska Martina Vráblik Solčányiová.

​ Obchodníci argumentujú tým, že majú nedostatok pracovných síl a kvôli používaniu jedno- a dvojcentových mincí sa pri pokladniach tvoria dlhé rady,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.