Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2018, 00:00

Energie po novom: úspory aj nové dotácie

Zmena legislatívy o obnoviteľných zdrojoch bola po dlhých diskusiách schválená parlamentom. HN vám prinášajú prehľad najzásadnejších zmien, ktoré sa dotknú výrobcov a odberateľov.

Centralizuje sa systém podpory
Doteraz elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov museli vykupovať prevádzkovatelia regionálnych distribučných sústav a používať ju na krytie strát. Tento systém nahradí centralizácia prostredníctvom jednotného výkupcu, ktorým bude Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou, takzvaný OKTE. Od 1. januára 2020 sa stane jediným zúčtovateľom podpory.

„Rok 2019 potrebujeme ako prechodné obdobie, aby bola prijatá potrebná príslušná vykonávacia legislatíva,“ vysvetlil Boris Balog, riaditeľ zákonotvorného odboru rezortu hospodárstva. Igor Paško z OKTE zhodnotil, že čas, ktorý má spoločnosť na prípravu, je dostatočný.


Navyše, všetci „zelení“ výrobcovia dotáciu nedostanú automaticky. Pre nové zariadenia bude platiť viac trhovo orientovaný typ podpory – príplatok, takzvaný zelený bonus, si budú musieť zariadenia s výkonom nad 500 kilowattov vysúťažiť v aukcii, kde si štát vyberie zariadenie, ktoré podporí. Konečná cena tak bude výsledkom súťaže. Podmienky pre existujúce dotované zariadenia sa im zachovajú až do uplynutia zaručenej 15-ročnej lehoty podpory.


Lokálne zdroje a decentralizácia
Ďalšou významnou novinkou bude inštitút lokálneho zdroja do 500 kilowattov. Ide o zariadenie na výrobu elektriny určené na spotrebu v danom odbernom mieste. Zaujímavý môže byť pre domácnosti, no najmä pre podnikateľov. Ak si napríklad nainštalujú fotovoltické solárne panely a pokryjú svoju spotrebu elektrinou z obnoviteľných zdrojov priamo na odbernom mieste bez zásadného vplyvu na elektrizačnú sústavu, budú oslobodení od platby tarify za prevádzkovanie systému.

Štát podporí veľké podniky
Novela prinesie aj úľavu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.