Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2018, 12:12

Návrh na zavedenie obedov zadarmo pre školákov prešiel do druhého čítania

Obedy zadarmo by sa mali týkať viac ako pol milióna detí v školách, a to bez ohľadu na zriaďovateľa.

Deti v poslednom ročníku materských škôl a žiaci základných škôl by mali mať obedy zadarmo. Vyplýva to z novely zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorú v stredu poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania. Zákon má navrhnutú účinnosť od januára 2019.

Právnu normu predložila plénu skupina poslancov koaličného Smeru-SD. Obedy zadarmo by sa mali týkať asi 517 000 detí v školách, a to bez ohľadu na zriaďovateľa.

Dotácia má byť v sume 1,20 eura na každé dieťa za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole alebo vyučovania v základnej škole a odobralo stravu. Celkovo by podľa Smeru-SD mali obedy zadarmo stáť štát 80 až 100 miliónov eur.

Cieľom tohto opatrenia je podľa predkladateľov efektívne a účelné vynakladanie finančných prostriedkov štátneho rozpočtu a tiež predchádzanie plytvaniu potravinami a zároveň aj zabezpečenie zodpovedného prístupu rodičov k výchove, výžive a vzdelávaniu svojich detí.

Podľa návrhu má pritom zriaďovateľ školy, ktorý nezabezpečil diétne jedlo dieťaťu, ktorého zdravotný stav si podľa posúdenia ošetrujúceho lekára vyžaduje diétne stravovanie, povinnosť vyplatiť dotáciu rodičovi alebo fyzickej osobe, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti rozhodnutím súdu v hotovosti.

Podľa poslanca a jedného z predkladateľov návrhu Roberta Fica (Smer-SD) je v súčasnosti miera stravovania v materských školách viac ako 90-percentná, na prvom stupni základnej školy je viac ako 70 percent, ale na druhom stupni základnej školy je len niečo viac ako 50 percent. "Toto opatrenie bude mať nielen efekt sociálny, ale aj výchovný," konštatoval Fico.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.