Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2018, 22:48

Érsek dostal milióny navyše. Pustí sa do letísk

Rezort dopravy tvrdí, že získať milióny navyše bolo jeho dlhodobým úsilím. Naše letectvo totiž zápasí s problémami.

Érsek dostal milióny navyše. Pustí sa do letísk
Zdroj: TASR

Namiesto jedného milióna päť. S vyššími investíciami do slovenského letectva ráta návrh štátneho rozpočtu na rok 2019. Ministerstvo dopravy zväčšenie balíka víta a tvrdí, že zvýšené výdavky si naše letiská vyžadujú dlhodobo. Nikdy sa však tieto peniaze nedostali oficiálne „na papier“.

„Pri určení sumy sa vychádzalo najmä z doteraz poskytnutých dotácií, z požiadaviek letiskových spoločností a bola zohľadnená aj analýza, ktorú vláda schválila v roku 2009 a prijala závery, že je potrebné účelne a efektívne podporovať aj prevádzku a rozvoj malých letísk,“ spresnila hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

A analýza z roku 2009 nebola jediná. Samosprávy, odborná verejnosť, vedenia letiskových spoločností, viaceré vládne materiály a strategické dokumenty ministerstva dopravy zhodne upozorňujú, že okrem Bratislavy a Košíc na Slovensku máme aj malé letiská s nemalým potenciálom, ktoré potrebujú investície. Od budúceho roka sa chce rezort dopravy preto zamerať na podporu letísk v Piešťanoch, Poprade, Žiline a na Sliači. S výnimkou populárneho Sliaču sú všetky v strate a vlani buď stagnovali, alebo prehlbovali svoj dlh. V prípade Žiliny a Piešťan sa dokonca skloňoval aj zánik. Rezort dopravy však ubezpečuje, že s rušením problémových letísk nepočíta. Naopak, sľubuje ich vybaviť modernejšími detektormi kovov, výbušnín a röntgenovými zariadeniami – tak, ako to požadujú európske právne predpisy.

Peniaze navyše si pýtajú aj kľúčové letiská v Bratislave a Košiciach. „Potrebujeme zohľadniť rastúci trend počtu odbavených cestujúcich. Z tohto dôvodu treba zaistiť bezpečnú prevádzku a vykonávať bezpečnostné kontroly vo zvýšených objemoch,“ dôvodí Ducká. V počte vybavených cestujúcich totiž obe letiská hlásia rekordy.


Bratislava čaká investora

Stav: Bratislava z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.