Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2018, 10:56

Stavebníctvu na Slovensku sa darí. Tempo rastu je na úrovni 5,9 percenta

Podľa analýzy majú stavebné spoločnosti vyťažených 93 percent svojich kapacít.

Stavebníctvu na Slovensku sa darí. Tempo rastu je na úrovni 5,9 percenta
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Slovenské stavebníctvo by malo v roku 2018 vzrásť o 5,9 percenta. Pozitívny vývoj by si mal sektor udržať aj v roku 2019, v ktorom sa však spomalí tempo rastu na 3,8 percenta.

Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva spoločnosti CEEC Research, ktorú zverejnili vo štvrtok na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva v Bratislave.

"Mierne lepšie výkony očakávajú predovšetkým malé a stredné firmy," uviedol riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek. Tie na tento rok odhadujú rast slovenského stavebníctva na úrovni 6,1 percenta. Naopak, pesimistickejšie sú veľké stavebné spoločnosti, ktoré odhadujú rast na úrovni 4,8 percenta.

Takmer tri štvrtiny, teda 71 percent riaditeľov stavebných spoločností je presvedčených o tom, že so skončením čerpania financií z eurofondov v roku 2020 poklesne plošne objem verejných zákaziek.

Objem na rovnakej úrovni ako teraz odhaduje 28 percent opýtaných a o zvýšení objemu hovorí iba minimum, teda jedno percento spoločností.

Podľa analýzy majú stavebné spoločnosti vyťažených 93 percent svojich kapacít. Pozemní stavitelia majú pritom kapacity vyťažené na 95 percent a spoločnosti zamerané na inžinierske stavby majú vyťaženie kapacít na 89 percent.

Zákazky majú následne firmy zazmluvnené na deväť mesiacov dopredu. Lepšie si v tomto podľa analýzy vedú firmy zamerané na inžinierske stavby a veľké firmy, ktoré majú zásobník práce zaplnený na 11, respektíve 12 mesiacov. Viac než dve pätiny firiem, teda 44 percent z nich by zákazku prijali aj pri nedostatku kapacít.

Transparentnosť verejných a privátnych výberových konaní sa aktuálne podľa riaditeľov stavebných spoločností pohybuje približne na priemernej úrovni.

Na stupnici od 1 do 10, kde desiatka predstavuje maximálnu transparentnosť, ju ohodnotili známkami 5 pri verejných výberových konaniach a známkou 6 pri privátnych výberových konaniach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.