Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2018, 16:03 Aktualizované dňa 25.10.2018 o 16:46

Fico predstavil nové sociálne opatrenia. Pozrite sa, aké zmeny chystá

Smer na tlačovej konferencii po predsedníctve predstavil plány strany v sociálnej oblasti, okrem iného chce predĺžiť materskú či vyriešiť problémy s platením výživného.

1. Výživné bude vymáhať štát
„Chceme, aby štát prevzal zodpovednosť za vymáhanie výživného, keď nie je platené,“ uviedol predseda strany Robert Fico. Štát by tak mal vybaviť nielen súdny spor ale dočasne platiť aj výživné.

2. Dlhšia materská alebo vyšší rodičovský príspevok
O plánoch predĺženia materskej sa hovorí už dlhšie, na tlačovej konferencii Fico uviedol, že by mala po novom trvať namiesto 34 týždňov celý rok. V hre je však aj iný variant a to zvýšenie rodičovského príspevku. Na akú hodnotu, však Smer nekonkretizoval.

3. Zníženie DPH na plienky
Známou témou je aj podpora mladých rodín cez zníženú DPH. Malo by ísť o plienky, výživu pre deti, či hygienické potreby. Aká DPH sa bude aplikovať, však Fico nespresnil.

4. Príspevok pre prvákov
Okrem obedov zadarmo, chce Smer žiakom prispieť aj na školské pomôcky. „Rodičia by mali možnosť vybrať si príspevok na pomôcky na začiatku školského roka,“ vysvetlil Fico s tým, že by mal hodnotu približne sto eur. Ročne nastupuje do prvého ročníka 55-tisíc žiakov, celkovo by tak toto opatrenie vyšlo na 5,5 milióna. Strana zvažuje, či by bol príspevok iba pre prvákov alebo pre celý prvý stupeň základnej školy.

5. Dvojnásobný vianočný dôchodok
Polepšiť by si mali aj dôchodcovia a už v budúcom roku by mali na Vianoce dostať dvojnásobný vianočný príspevok.

6. Zastropovanie dôchodkov
Ak sa zákon v parlamente nepodarí schváliť, Smer chce o zavedenie stropu veku na odchod do dôchodku bojovať cez referendum. Zber podpisov už prebieha, organizujú ho odbory.

    Denný prehľad správ emailom

    Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

    Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.