Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2018, 00:00

Eustream oživil náš južný plynovod

Plynovod za 170 miliónov eur, o ktorý tri roky nebol záujem, naberá druhý dych. Zvýši kapacitu a napojí nás na nové zdroje z východnej Európy.

Eustream oživil náš južný plynovod
Zdroj: Reuters

Slovensko-poľské potrubie, štúdia uskutočniteľnosti Eastringu a ďalší plynovod. To sú tri kľúčové zmeny, ktoré má na svedomí Eustream. Spoločnosť, v ktorej má nadpolovičné vlastníctvo štát, sa totiž podarilo úspešne zapojiť do súťaže o využitie infraštruktúry na prepravu plynu z Čierneho mora – prostredníctvom slovensko-maďarského potrubia. Hoci bol plynovod od svojho spustenia v roku 2015 väčšinou prázdny, stav sa už onedlho zmení. Cez toto spojenie a aj z rozostavaného potrubia do Poľska sa totiž staneme súčasťou strategickej križovatky, ktorá prepojí juh, východ, stred aj sever Európy.

Otvorí južnú cestu

„Máme ďalšieho veľmi významného zákazníka. Hovoríme tu o kapacitách v objeme 4,3 miliardy kubických metrov ročne, čo bude znamenať dodatočný príjem pre našu spoločnosť a zároveň si upevníme pozíciu daňovníka z hľadiska významu pre Slovensko a štátny rozpočet,“ povedal pre HN generálny r

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.