Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2018, 22:30

Mnohých ministrov školstva by som nezamestnal, hovorí Soták pre HN

V Železiarňach Podbrezová začali podľa ich generálneho riaditeľa Vladimíra Sotáka zamestnávať Rómov. Majú ich 2,8 percenta.

Slovensko zažíva posledné roky boom v raste platov. Za posledné dva roky za zvýšili kumulatívne o 11 percent. V prípade priemyslu pritom dochádza k ešte výraznejšiemu nárastu. To potvrdil vo veľkom rozhovore pre HN aj generálny riaditeľ kľúčového zamestnávateľa na Horehroní Železiarní Podbrezová Vladimír Soták na vlastnom príklade. „Za posledné dva roky sme zvyšovali mzdy o 22 percent, čo je obrovské číslo,“ spresnil Soták, ktorý je tiež predsedom Klubu 500. Aktuálne je tak podľa neho v podniku priemerný plat na úrovni 1 270 eur. Železiarne zamestnávajú vyše tritisíc ľudí.

Pomáhajú Rómovia
Viac peňazí pre pracujúcich je vo všeobecnosti výsledkom rýchlorastúcej ekonomiky, z čoho, logicky, profitujú aj firmy. Zároveň sa znižuje objem disponibilnej pracovnej sily, čo tlačí na mzdy. V Železiarňach z dôvodu chýbajúcich ľudí vlani urobili v rámci okresu veľkú kampaň. „Vydali sme letáky, dali sme ich do každého domu. Ale čo je podstatné, čo si pochvaľujem a považujem za dobré rozhodnutie, otvorili sme možnosť zamestnať sa aj Rómom,“ povedal riaditeľ podniku. Vo firme tak teraz tvoria 2,8 percenta zo všetkých ľudí.

Ide síce o jedno z riešení, zamestnávatelia však dlhodobo žiadajú aj iné, koncepčné úpravy v systéme vzdelávania. Jednou z nich mal byť aj systém duálneho vzdelávania. Zatiaľ je však doň zapojených menej ako štyritisíc študentov. Cieľ je pritom v roku 2020 vykázať 12-tisíc mladých ľudí. Nateraz tak naráža na slabý záujem.

Zákon o duálnom vzdelávaní pod kritikou
Klub 500 v minulosti nastavenie systému kritizoval. A podľa Sotáka sa na ich postoji nič nezmenilo. „Ľudí z praxe ministerskí úradníci nechceli počúvať, nerozumejú tomu a ani ich to nezaujíma,“ reaguje. Podbrezová má svoju vlastnú odbornú školu, ktorá produkuje budúcich zamestnancov aj pre nich samých. „My to robíme na základe nášho rozhodnutia. Staráme sa o školu aj študentov a tešíme sa tomu, že máme pripravených pracovníkov,“ dodal.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.