Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2018, 10:30

Bratislava drží krok, zvyšok Slovenska zaostáva. Aké sú rozdiely platov u nás a v Česku?

  • Rozdelenie Československa prinieslo aj rozdielny vývoj na trhu práce v oboch krajinách.
  • V súčasnosti totiž slovenské zárobky za tými českými zaostávajú.
  • Platový rozdiel je ešte vyšší v regiónoch mimo hlavných miest oboch štátov.
Bratislava drží krok, zvyšok Slovenska zaostáva. Aké sú rozdiely platov u nás a v Česku?
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Hoci sú Česi označovaní za bratov Slovákov, v platoch za nimi zaostávajú. Priemerný zárobok Čecha je totiž o 5,3 percenta vyšší ako zamestnanca na Slovensku.

Ešte výraznejšie rozdiely v mzdách pri oboch krajinách však vidno pri pohľade na regióny mimo hlavných miest. Ukázala to najnovšia analýza trhu práce portálov Platy a Profesia v Česku a na Slovensku.

Pozrite si archívny rozhovor s Ivanou Molnárovou o tom, ktoré profesie majú najvyššie platy 

​Rozdielny vývoj na trhu práce

Slovensko a Česká republika si v týchto dňoch spoločne pripomínajú 100. výročie vzniku Československej republiky. Rozdelenie však prinieslo aj rozdielny vývoj na trhu práce v oboch krajinách.

V súčasnosti totiž slovenské zárobky za tými českými zaostávajú. Zatiaľ čo priemerný základný plat Slováka predstavuje 1207 eur v hrubom, priemerný zárobok Čecha je 1271 eur v hrubom.

Odchýlky badať aj pri pohľade na regióny. "Rozdiel medzi priemerným základným platom Bratislavčana a Pražana predstavuje 1,9 percenta. Zamestnanec v českom hlavnom meste má na výplatnej páske v priemere o 26 eur viac ako pracujúci v Bratislave," vyčíslil portál.

Rozdiel je vyšší mimo hlavných miest

Platový rozdiel je ešte vyšší v regiónoch mimo hlavných miest oboch štátov. V tomto prípade predstavuje až 11,5 percenta, teda 116 eur v hrubom vyjadrení.

"Dôvodom vyšších rozdielov mimo hlavných miest sú najmä regionálne rozdiely, pričom vyššie sú práve na Slovensku," ukázala analýza. Kým rozdiel medzi priemerným základným platom v Bratislave a na území mimo neho predstavuje vyše 36 percent, medzi Prahou a zvyškom Česka je rozdiel nižší iba o necelých 25 percent.

Česko a Slovensko sa však podobajú z hľadiska najčastejšie inzerovaných pracovných pozícií. V oboch krajinách firmy najčastejšie hľadajú ľudí na pozíciu robotníka, predavača a operátora výroby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.