Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2018, 00:00

Tisícky mužov objavili „materskú“

Počet mužských poberateľov dávky na Slovensku iba za posledných päť rokov narástol

Tisícky mužov objavili „materskú“
Zdroj: magazín evita

Otec na materskej??? Kým pred piatimi rokmi záujem ostať doma a starať sa o dieťa ma len zlomok mužov, dnes sú to tisíce. K 30. júnu tohto roka dávku materské čerpalo vyše 7,5 tisíca otcov a Sociálna poisťovňa na výplatu tejto dávky otcom vynaložila zhruba 20 miliónov eur. Dôvodom však podľa odborníkov nie je búranie stereotypov, ale najmä ekonomická výhodnosť súčasného nastavenia systému.


Z desiatok tisíce
Otcov, ktorí nastupujú na rodičovskú dovolenku, či už namiesto matky, alebo častejšie vzápätí po tom, čo si ju vyčerpá matka dieťaťa, každoročne pribúda. Zatiaľ čo v roku 2008 dávku materské poberalo len 48 mužov a 46-tisíc žien, v roku 2017 to bolo už 6,5 tisíca mužov a 62-tisíc žien. Podľa Sociálnej poisťovne rastie aj priemerná výška vyplatenej mater

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.