Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2018, 18:00

Bratislava predbehla Prahu, v inováciách za Európou však zaostávame

Podľa rebríčka Európskej komisie Regional Innovation Scoreboard dosahuje v inováciách bratislavský kraj 104,1 percenta európskeho priemeru.

Bratislava predbehla Prahu, v inováciách za Európou však zaostávame
Zdroj: archív HN Pavol Funtál

Bratislava zaostáva v inováciách za európskym priemerom. V rebríčku sa však umiestnila lepšie ako česká metropola. 

Hlavné mesto Slovenska má vyšší podiel osôb, ktoré využívajú internet na komunikáciu s verejnými inštitúciami aj vyššiu zamestnanosť vo vyspelých výrobných odvetviach. V tlačovej správe to dnes s odkazom na dáta Európskej komisie uviedla spoločnosť Google.

Aj keď je Praha najviac inovatívnym regiónom v Česku, v cezhraničnom porovnaní zaostáva. Podľa rebríčka Európskej komisie Regional Innovation Scoreboard dosahuje v inováciách 99 percent európskeho priemeru. Bratislavský kraj dosahuje 104,1 percenta.

Hlavné mesto Slovenska napríklad má 25-percentnú zamestnanosť v stredne a vysoko vyspelých výrobných odvetviach a službách náročných na vedomosti, zatiaľ čo v Prahe ide o pätinu.

V niektorých oblastiach digitálnej ekonomiky sa musí Praha skloniť aj pred ostatnými českými regiónmi. V Stredočeskom kraji napríklad využíva 55 percent ľudí internet k interakcii s verejnými inštitúciami a v Bratislavskom kraji 52 percent. V Prahe, rovnako ako v ďalších českých regiónoch, nejde ani o polovicu.

Digitálna transformácia

Európa podľa firmy Google prechádza digitálnou transformáciou, s ktorou prichádzajú príležitosti pre rast, inovácie a nové pracovné pozície. Automatizácia významne zmení počas nasledujúcich 15 rokov pracovné podmienky.

"V Európe síce vznikne 21 miliónov nových pracovných miest, ale takmer všetky pozície budú vyžadovať pokročilejšie digitálne zručnosti, ktoré podľa odhadov Európskej komisie zatiaľ nemá takmer polovica Európanov," uvádza štúdia spoločnosti Google.

Lídrom je Švédsko

Celkovo sa Slovensko umiestnilo z členských krajín šieste od konca a zaradilo sa do skupiny miernych inovátorov. Česká republika sa umiestnila o desať priečok vyššie na 13. mieste v rovnakej skupine miernych inovátorov.

Prvenstvo patrí Švédsku. Za ním nasleduje Dánsko. Tretiu priečku obsadilo severské Fínsko. Všetky tieto krajiny sa zaradili do skupiny lídrov v inováciách.   

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.