Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2018, 00:00

Investície pre Jaguar na Slovensku vyvolávali veľké obavy, priznáva eurokomisárka

Zo stimulov pre Jaguar Land Rover sme na začiatku mali pomerne dosť obáv, tvrdí exkluzívne pre HN Margrethe Vestagerová, eurokomisárka pre hospodársku súťaž.

Máte povesť tvrdej regulátorky, ste vnímaná ako rázna oponentka veľkých technologických firiem. Teší vás táto povesť, myslíte si, že je opodstatnená?
Do istej miery to ide ruka v ruke s touto prácou. Ak je totiž vašou prácou hľadať tých, ktorí porušujú pravidlá a páchajú ilegálnu činnosť, a pokutovať ich, vybudujete si povesť nekompromisnej osoby.

Vyhovuje vám takáto povesť?
Priveľmi o tom nerozmýšľam. Mojou úlohou nie je mať nejaký imidž, ale zabezpečiť, aby všetky firmy, ktoré sú čestné a snažia sa zákazníkovi poskytnúť najlepší produkt – a tých je obrovská väčšina – verili, že trh je férový. Táto dôvera je tiež predpokladom, že budete chcieť investovať zdroje a peniaze, a vôbec podnikať.

Slovensko okúsilo vašu tvrdosť. Preverovali ste štátny investičný stimul pre Jaguar Land Rover. Aké obavy mala Európska komisia?
Toto bolo veľmi dôležité. Na začiatku sme mali pomerne dosť obáv. Bola pôda predaná prilacno? Bola táto pomoc naozaj potrebná? Spolupracovali sme veľmi úzko so slovenskou vládou. Poskytla mnoho odpovedí na naše otázky. Pomohlo nám to ujasniť si, že pôda naozaj bola predaná za trhové ceny a stimul bol potrebný, aby sa investícia uskutočnila v Európe. Tým najlepším záverom tohto prípadu bolo, že keď niekto príde a spýta sa – prečo môžu oni dostať pomoc? – môžeme povedať, že to je absolútne opodstatnené. Nenaruší to hospodársku súťaž a umožní to inv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.