Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2018, 10:32

Ceny bytov a domov stúpli na takmer desaťročné maximum

  • Meter štvorcový v bytoch a domoch stál v treťom kvartáli tohto roka v priemere 1433 eur.
  • Tempo medziročného rastu cien nehnuteľností bolo ale najpomalšie od roku 2016. 
  • Tradične najdrahšie bývanie  je v Bratislavskom kraji.
Ceny bytov a domov stúpli na takmer desaťročné maximum
Zdroj: Dreamstime

Ceny bytov a obytných domov na Slovensku v treťom štvrťroku stúpli na takmer desaťročné maximum. Tempo medziročného rastu cien týchto nehnuteľností bolo ale najpomalšie od začiatku roku 2016. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnila Národná banka Slovenska (NBS).

Meter štvorcový v bytoch a domoch stál v treťom kvartáli tohto roka v priemere 1433 eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to je nárast o štyri percentá. Proti druhému tohtoročnému štvrťroku sa priemerná cena zvýšila len nepatrne, zhruba o 0,1 percenta.

S analytikom sme sa rozprávali o dostupnosti bývania na Slovensku

​Za svojim vrcholom z roku 2008 priemerná cena bývania zaostáva o 7,5 percenta. Samotné byty ale zdraželi na nové maximum. Tradične najdrahšie bývanie  je v Bratislavskom kraji, kde je aj najvyššia životná úroveň z celej krajiny.

Zdroj: NARKS, NBS

​Pôžičky na financovanie kúpy bytu či domu v čase pretrvávajúcich nízkych úrokových sadzieb prispeli k rastu objemu úverov poskytnutých bankami. NBS na začiatku leta kvôli rastúcemu dlhu obyvateľov Slovenska sprísnila pravidlá poskytovania úverov, a to vrátane hypoték. Cieľom opatrenia je okrem iného zamedziť výraznému zadlžovaniu ľudí v porovnaní s ich príjmami.

V Česku podľa skorších informácií Českej národnej banky (ČNB) rástli ceny nehnuteľností po väčšinu minulého roka najrýchlejšie v celej Európskej únii, v priemere o 16 percent. Podľa odhadu ČNB sa tiež zvýšilo nadhodnotenie cien bytov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.