Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2018, 00:00

Šéf ZSE pre HN: Slováci za elektrinu zaplatia viac

  • Časy lacnej elektriny sú už za nami a 30-percentné medziročné zdraženie komodity na burze predznamenáva aj vyššie výdavky pre domácnosti.
  • Tvrdí v rozhovore pre HN predseda Predstavenstva ZSE Energia Juraj Krajcár.
Šéf ZSE pre HN: Slováci za elektrinu zaplatia viac
Zdroj: Pavol Funtál

Rok 2018 sa nesie aj v znamení najvyššej ceny elektriny na burze za posledných osem rokov. Po rozmenení na drobné to znamená, že v prvom polroku sa priemerná cena za jednu megawatthodinu pohybovala nad úrovňou 40 eur.

Predseda Predstavenstva ZSE Energia Juraj Krajcár v rozhovore pre HN otvorene priznáva, že 30-percentné medziročné zvýšenie ceny komodity jasne naznačuje, že Slováci si určite siahnu hlbšie do peňaženiek. „Predznamenáva to medziročné zvýšenie ceny aj pre koncových zákazníkov,“ uviedol Krajcár.

Podľa neho ide o „hmatateľnú zmenu, hlavne pre spotrebiteľov“. Na to, ako sa prejavia podstatné zmeny pre energetikov, si ešte musíme počkať, doplnil Krajcár s tým, že v súčasnosti je už len ťažko predstaviteľné, že by sme sa mohli vrátiť na úroveň cien napríklad z leta 2016. Podľa neho sa výrazný rast veľkoobchodných cien elektriny a plynu pripisuje najmä zdražovaniu povoleniek na emisie CO2.

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.