Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2018, 00:00

Slováci prekvapili. Sme najbohatšou strednou triedou vo vyspelom svete

Kým v Rakúsku najbohatšie jedno percento domácností vlastní 25 percent majetku, u nás je to iba deväť percent.

Stredná trieda na Slovensku si pripísala zaujímavé prvenstvo. Vlastní u nás toľko bohatstva, ako nie je v iných krajinách zvykom.

Naše domácnosti sú dokonca v rámci strednej triedy najbohatšie spomedzi všetkých krajín OECD, teda vyspelého sveta. V praxi: dolných 60 percent domácností má vo svojich rukách štvrtinu slovenského „majetku“. Na porovnanie, v USA sa táto istá skupina ľudí musí uspokojiť iba s 2,4 percenta.

Ekonomické rozdiely sú u nás teda pomerne nízke. Ako vysvetlil analytik z MESA 10 Tomáš Meravý, táto situácia je daná najmä tým, že na Slovensku je v porovnaní s inými štátmi výrazne vyššia miera vlastníctva nehnuteľností a vo vlastnom bývaní bez hypotéky žijú dve tretiny domácností. Aj napriek tomu však Slováci zaostávajú v šetrení či zhodnocovaní peňazí.

Jedným z dôvodov je zlá skúsenosť s privatizáciou z 90. rokov. A ako dodal makroanalytik VÚB banky Andrej Arady, keďže dosiaľ nebol po takomto type finančných produktov dopyt, nevytvorila sa ani ponuka.

M

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.