Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2018, 00:00

Slováci prekvapili. Sme najbohatšou strednou triedou vo vyspelom svete

Kým v Rakúsku najbohatšie jedno percento domácností vlastní 25 percent majetku, u nás je to iba deväť percent.

Stredná trieda na Slovensku si pripísala zaujímavé prvenstvo. Vlastní u nás toľko bohatstva, ako nie je v iných krajinách zvykom.

Naše domácnosti sú dokonca v rámci strednej triedy najbohatšie spomedzi všetkých krajín OECD, teda vyspelého sveta. V praxi: dolných 60 percent domácností má vo svojich rukách štvrtinu slovenského „majetku“. Na porovnanie, v USA sa táto istá skupina ľudí musí uspokojiť iba s 2,4 percenta.

Ekonomické rozdiely sú u nás teda pomerne nízke. Ako vysvetlil analytik z MESA 10 Tomáš Meravý, táto situácia je daná najmä tým, že na Slovensku je v porovnaní s inými štátmi výrazne vyššia miera vlastníctva nehnuteľností a vo vlastnom bývaní bez hypotéky žijú dve tretiny domácností. Aj napriek tomu však Slováci zaostávajú v šetrení či zhodnocovaní peňazí.

Jedným z dôvodov je zlá skúsenosť s privatizáciou z 90. rokov. A ako dodal makroanalytik VÚB banky Andrej Arady, keďže dosiaľ nebol po takomto type finančných produktov dopyt, nevytvorila sa ani ponuka.

Máme výrazne navrch

Slovensko je svetovým unikátom. Ak rozdelíme obyvateľstvo podľa bohatstva, ktorým disponuje, zistíme, že dolných 60 percent vlastní takmer štvrtinu celkového majetku.

Aj keď sa toto číslo môže stále zdať nízke, oproti iným krajinám máme výrazne navrch. V praxi to znamená, že naša stredná trieda je veľmi širok

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.