Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2018, 12:48

Sociálne dávky pôjdu hore, Pellegriniho kabinet odklepol zmeny

Zvýšenie sumy sociálnych dávok bude stáť štátny rozpočet podľa odhadu ministerstva sociálnych vecí 7,16 milióna eur ročne.

Slovensko chystá od marca budúceho roka zvýšenie dávok v hmotnej núdzi, ktoré sa nemenili niekoľko rokov. Návrh príslušného zákona dnes schválila vláda. Kabinet zároveň počíta s úpravou podmienok na posúdenie nároku na dávky, ktorými štát podporuje ľudí s nízkym príjmom alebo osoby bez vlastného príjmu.

Podľa predlohy spomínané dávky stúpnu o zhruba päť percent. Napríklad jednotlivec v hmotnej núdzi bude mať po schválení návrhu parlamentom nárok na základnú dávku 64,70 eur mesačne. K tomu môže získať ďalšie príspevky. Základná suma dávky v hmotnej núdzi na Slovensku je nižšia ako v Českej republike, kde činí 2200 korún (85,12 eur).

Spomínaná suma sociálnej dávky zodpovedá len zlomku minimálnej mzdy, ktorá budúci rok vzrastie na 520 eur. Slovensko v uplynulých rokoch výraznejšie zvyšovalo najnižší možný plat zamestnanca, čo úrady zdôvodňovali aj tým, že vyššia minimálna mzda má prispieť k motivácii ľudí pracovať, nie čerpať sociálne dávky.

Zvýšenie sumy sociálnych dávok bude stáť štátny rozpočet podľa odhadu ministerstva sociálnych vecí 7,16 milióna eur ročne. Naposledy sa sociálne dávky menili v roku 2014.

Po novom na dávku v hmotnej núdzi nebudú mať nárok domácnosti v prípade, že sa aspoň jeden jej člen zdržiava v zahraničí dlhšie ako 30 dní, s výnimkou pobytu za účelom štúdia.

V období rastúcej ekonomiky a klesajúcej nezamestnanosti na Slovensku počet príjemcov dávok v hmotnej núdzi v posledných rokoch klesá.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.