Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2018, 19:10

Érsek: Ak bude jazdiť vlak z Bratislavy do Košíc 160 km/h, tak budeme skákať po plafón

Železnice budú v budúcnosti na svoju obnovu potrebovať minimálne 2,2 miliardy eur.

Érsek: Ak bude jazdiť vlak z Bratislavy do Košíc 160 km/h, tak budeme skákať po plafón
Zdroj: TASR

Železničná spoločnosť Slovensko sa v poslednom období stretáva s vážnymi problémami. Pád trakčného vedenia, rozpojená súprava počas jazdy a horiace rušne. To všetko signalizuje vážne problémy v Železničnej spoločnosti. Ministerstvo si to vysvetľuje najmä zvýšeným náporom na železnice.

„Treba pripomenúť, že pred rokom a pol sa ráno vypravovalo 1 200 súprav denne. Teraz je ich 1 500,“ upozorňuje minister dopravy Árpád Érsek v rozhovore pre HN.

„Táto doprava musí byť zabezpečená a problém je v tom, že keď zvyšujeme počet vypravených súprav, musíme aj investovať do železničných tratí, dopravcov a lokomotív,“ dodáva.

Železnice majú na prevádzku dosť peňazí

Minister si nutnosť investície do železníc uvedomuje. „Keď u nás bude chodiť vlak z Bratislavy do Košíc 160-kilometrovou rýchlosťou, tak budeme skákať po plafón, ale na iných miestach sa už dnes chodí dvestovkou“.

​Avšak nedostatočný rozpočet na udržanie trakčnej rýchlosti odmieta„Pokiaľ ja dobre viem, Železnice Slovenskej republiky dostávajú 250 miliónov eur na opravy zo štátneho rozpočtu, plus teraz ďalších dvadsať. Ďalších 230 miliónov majú z eurofondov a k tomu majú aj vlastné finančné zdroje. Čiže ak si to zrátate, nie je to malý balík,“ upozornil minister.

Reaguje tak na vyhlásenie železníc, že nový rozpočet je likvidačný. Správca železničnej infraštruktúry na Slovensku vyčíslil, že pre rok 2019 požiadal o prevádzkovú dotáciu v objeme 316,5 milióna eur.

Minister však potvrdzuje, že pomôcť železniciam plánuje. „Dvadsať miliónov eur navyše som vybavil u ministra financií, ktoré dostane ŽSR, aby mohli opravovať výhybky alebo vlakové zastávky. Nehovoríme, že to je veľa. Ale tieto prostriedky musíme vedieť efektívne využiť“.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.