Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2018, 00:00

Biznis kompenzácií ťahá letecký priemysel ku dnu

Najbližšie skončí nejaký veľký a známy dopravca, prognózuje Daniel Ferjanček, riaditeľ a majiteľ leteckej spoločnosti Go2Sky.

Biznis kompenzácií ťahá letecký priemysel ku dnu
Zdroj: archív D. Ferjančeka

Ako hodnotíte súčasné problémy Ryanairu, sú štrajky oprávnené?
Zamestnanci Ryanairu podpisujú kontrakty dobrovoľne a veľmi detaile poznajú podmienky, pod ktorými budú pracovať. Ak Ryanair nemení podmienky počas trvania kontraktov, čím by ich logicky porušoval, na štrajk nevidím žiadny dôvod.

Mohlo by to spustiť nejakú reťazovú vlnu aj na iné letecké spoločnosti v boji za lepšie podmienky?
Štrajk je v civilnom letectve bežný nástroj na vytváranie tlaku zamestnancov na zvyšovanie platov. Lufthansa, Air France či Alitalia majú štrajky na dennom poriadku. A to ešte nehovoríme o riadiacich letovej prevádzky či pozemnom personále letísk. Ryanair sa vždy dokázal štrajkom ubrániť. Žiaľ, tento boj prehral a v budúcnosti ho čaká veľa problémov. Rokovanie o ekonomicky udržateľnom raste miezd či zlepšení podmienok zamestnania v zásade považujem za akceptovateľné.


Sú tieto rokovania časté?
Realita je často taká, že namiesto rokovania dochádza k štrajku a požiadavky sú ekonomicky neudržateľné. Výsledkom je prinajmenšom zhoršenie ekonomických výsledkov, prinajhoršom krach spoločnosti.

Čo je najväčšie riziko pri cestovaní nízkonákladovkami?
Cestovanie nízkonakladovkami nepredstavuje vôbec žiadne bezpečnostné ani finančné riziko. Nízkoná

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.