Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2018, 00:00

Farmárov dobiehajú dávne chyby

Meniaca sa klíma a ostré konkurenčné prostredie sú veľkou výzvou pre celý agropotravinársky sektor. V rozhovore pre HN to potvrdil predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Farmárov dobiehajú dávne chyby
Zdroj: SPPK

Počasie trápi poľnohospodárov čoraz častejšie. Agrorezort sľubuje systémové riešenia, vďaka ktorým by sa podobné situácie mohli v budúcnosti riešiť efektívnejšie. Myslíte si, že sa ho farmári dočkajú?
Poľnohospodári sa musia dočkať efektívnych, dlhodobých a transparentných systémových nástrojov na riadenie rizík. Žijeme v časoch meniacej sa klímy, v čase, keď pestovateľov i chovateľov zvierat skúšajú nástrahy počasia počas celého roka. Naša komora je za riešenie formou dvoch pilierov. Prvým je refundácia časti ročného poistného, ktorá bežne funguje v európskych krajinách. Druhým pilierom je zriadenie rizikového fondu, do ktorého by prispieval štát a poľnohospodári podľa vopred určených kritérií. Z tohto fondu by sa hradili ťažko poistiteľné a nepoistiteľné riziká.

Kvôli nedostatku pracovných síl žiadajú poľnohospodári zriadenie Inštitútu sezónnych prác. K tejto veci sa však vláda stavia odmietavo. Čo si o tom myslíte?
Téma pracovných síl patrí medzi ťažiskové body pre slovenských ovocinárov. Tí potrebujú vyšší počet pracovníkov práve na sezónne práce, ktoré sú determinované prírodnými podmienkami. Sezónne práce sa týkajú napríklad jarných a letných rezov na ovocných stromoch, ochrany úrody pred jarným mrazom či zberu ovocia. Súčasné legislatívou upravené dohody ako dohoda o vykonaní práce či dohoda o brigádnickej práci študenta sú nedostatočné. Ovocinári opodstatnene navrhujú zriadiť Inštitút príležitostnej práce v poľnohospodárstve, respektíve štatút sezónneho zamestnanca v poľnohospodárstve.


Neutíchajúcim problémom je aj nízky podiel domácich produktov v obchodoch. Od budúceho roka by to mal sčasti riešiť nový odvod pre reťazce. Môže reálne pomôcť domácej výrobe?
Podľa môjho názoru sme v minulosti veľmi podcenili dravý nástup pôsobenia nadnárodných obchodných reťazcov na území našej krajiny. Aj preto sme dnes svedkami dôsledkov – likvidácie malých predajní na vidieku, používania nekalých obchodných praktík, uplatňovania rôznych marží na domáce a zahraničné výrobky a nízkeho podielu domácich výrobkov na pultoch obchodov. Nie je možné, aby bol slovenský dodávateľ naďalej rukojemníkom v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch. Ak má špeciálny odvod naozaj pomôcť domácej výrobe, tak sme toho názoru, aby sa finančné prostriedky z odvodu skutočne vrátili do slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva.

Dal by sa podľa vás podiel domácich výrobkov na pultoch zvýšiť aj inak?
Napríklad zrovnoprávnením domácich a zahraničných

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.