Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2018, 00:00

Španieli za Jaguar dlhujú státisíce eur, tvrdia Slováci

Dôvodom sú údajne nevyplatené pohľadávky zo strany španielskej spoločnosti Aldesa. Problémy oznamujú aj ďalší.

Pôsobil na stavbách v takmer každej krajine v Európe. Počas rokov vybudoval spoločnosť špecializujúcu sa na vzduchotechniku s desiatkami zamestnancov, ktorá v stavebníctve nadobúdala čoraz významnejšie meno. Aj preto bola prizvaná na práce do slovenskej investície storočia, teda na výstavbu závodu nitrianskej automobilky Jaguar Land Rover a jej dodávateľa Gestamp. „Dovtedy som sa prácam na Slovensku vyhýbal kvôli množstvu nekalých praktík,“ konštatuje pre HN konateľ spoločnosti AWG Slovakia Rastislav Gula.

V tomto prípade ho však o bezpečnosti projektu presvedčila prítomnosť zahraničných investorov a enormný záujem slovenskej vlády na tom, aby sa u nás investícia uskutočnila. Zákazku v konečnej hodnote dva milióny eur preto zobral. Gula tvrdí, že dostal len polovicu a dnes je v platobnej neschopnosti bez zamestnancov a s dlžobami dosahujúcimi pol milióna eur. Nevyplatenú pohľadávku za práce v oboch závodoch eviduje od španielskeho stavebného giganta Aldesa, ktorá vyhrala tender na stavebné práce pre Gestamp i Jaguar. AWG Slovakia v nich realizovala kompresorové stanice s rozvodom stlačeného vzduchu a strojovňu na chladenie lisov s ich kompletným rozvodom v prevádzkach. „Spoločnosť Aldesa úmyselne obchádza zákon a nevypláca firmy, s ktorými spolupracuje, vrátane tej mojej, aj keď sme práce dokončili podľa dohody,“ tvrdí Gula. Aldesa sa však bráni. „Celkovú sumu sme neuhradili, pretože spoločnosť AWG opustila lokalitu bez toho, aby ukončila svoje povinnosti. Tie museli dokončiť ostatné miestne spoločnosti,“ uviedlo pre HN komunikačné oddelenie poľskej spoločnosti Aldesa Polska Services.


Výstavbu automobilky pokrývali tri veľké stavebné firmy vo funkcii generálneho kontraktora. Tým bola spoločnosť Dynamik, Takenaka a Aldesa. Firmy, ktoré HN oslovili, sa zhodujú, že problémy s platbami zaznamenali len tí, ktorí vykonávali práce pre španielsku Aldesu.


Problémy po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.