Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2018, 23:14

Byty v novostavbách šetria náklady

Poskytli strechu nad hlavou tisíckam rodín, ale dnes sú už technologicky za zenitom. Ani zrekonštruované paneláky nedosahujú parametre nových domov, ktoré sú predovšetkým energeticky menej náročné. Okrem toho poskytujú obyvateľom množstvo benefitov v podobe služieb a nových technológií.

Byty v novostavbách šetria náklady
Zdroj: Dreamstime

Obdobie 60. až 80. rokov, keď sa paneláky stavali, je charakteristické výraznými presunmi masy ľudí po celej krajine a nárastom miest. V krátkom období bolo potrebné postaviť desaťtisíce nových bytov. „To číslo je neporovnateľné s dnešnou výstavbou, keď analytici spozornejú už pri odovzdaní siedmich tisícov bytov ročne. Ekonomika v minulom režime bola poddimenzovaná a byty ľudia dostávali zadarmo. Všade sa šetrilo a to sa odrážalo na kvalite bytoviek,“ pripomína Karol Machánek, manažér rozvoja projektov, Corwin. Odvtedy ubehlo takmer 40 rokov a paneláky sú už technologicky za zenitom. Akýkoľvek nový byt by podľa Machánka mal byť lepší ako panelový byt.

Ak ľudia kupujú namiesto bytu v novostavbe radšej starší byt v paneláku, vedie ich k tomu hneď niekoľko dôvodov. Jedným z nich je zvýšený dopyt po novostavbách, ktoré sa predávajú už počas výstavby a kupec musí čakať aj rok na skolaudovaný byt. Staré byty sú rýchlo dostupné a dá sa do nich nasťahovať už do mesiaca od kúpy. „Ďalším faktorom v rozhodovaní je lokalita, pretože nie v každej obľúbenej štvrti mesta je možná ďalšia nová výstavba. Dôležitá je tiež dostupnosť služieb a o niečo nižšia cena. Treba si uvedomiť, že ani najlepšie zrekonštruovaný panelák sa nepribližuje technológiami a kvalitou hoci aj najmenej kvalitnej novostavbe,“ zdôrazňuje Karol Machánek. Podľa neho štát či mesto neinvestujú do občianskej vybavenosti, škôlok či škôl pri novej výstavbe. Staršie sídliská túto vybavenosť majú. A to je dôležitá súčasť bývania, ktorá znevýhodňuje novostavby.

Nové byty s náročnejšími parametrami
Na rozdiel od panelákov musia novostavby spĺňať aj prísne certifikácie z hľadiska energetickej náročnosti. „Ak postavíme novostavbu podľa všetkých energetických, elektrikárskych, svetlotechnických, akustických a teplotechnických noriem, tak reálna spotreba tepla je polovičná, než vychádza z dnešných prísne

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.