Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2018, 00:00

Najväčšou bariérou „bezhotovosti“ sme my sami

Platby bez hotovosti na Slovensku získavajú na popularite. Bez mincí a bankoviek však neostaneme, dôvodom sú stále pretrvávajúce predsudky a naše zvyklosti. Viac o budúcnosti platieb porozprával pre HN predseda Združenia pre bankové karty Rastislav Vallo.

Najväčšou bariérou „bezhotovosti“ sme my sami
Zdroj: Peter Mayer

Čo by sa muselo stať, aby hotovosť úplne zanikla? Existuje vôbec taká možnosť?
K tomu, aby hotovosť úplne zanikla, nás čaká ešte dlhá cesta. Myslím si, že najväčšou bariérou na tejto ceste sme my sami a aj to, ako sa na hotovosť pozeráme. No pomalými krokmi tam smerujeme. Ukazuje sa, že využívanie bezhotovostných platobných nástrojov z roka na rok rastie. Podľa našich odhadov zaplatíme kartami vydanými na Slovensku v tomto roku 560-milión ráz a utratíme pri tom spolu až 28 miliárd eur. V porovnaní s vlaňajškom tak dôjde k zaujímavému nárastu. V roku 2017 totiž Slováci zrealizovali 481 miliónov transakcií, pričom minuli 24 miliárd eur.

Ak by sme to vyjadrili percentami, na aké číslo sa dostaneme?
Zo všetkých platieb, ktoré sa v súčasnosti zrealizujú, je 40 percent bezhotovostných, hotovosť tvorí 60 percent. A tento pomer sa neustále mení v prospech platieb kartami. Zapracovať musíme napríklad na prenikaní technológií do malých miest, kde stále pretrváva akási nedôvera v platby kartami. Významnú úlohu tu tiež zohrá edukácia spoločnosti a neustále posúvanie sa do bezhotovostného sveta praktickými a bezpečnými nástrojmi, ako sú platobné karty, mobilné zariadenia a služby založené na elektronickom platení.


Niektorých ľudí od bezhotovostných platieb m

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.