Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2018, 15:42

Slovensko definitívne vyhralo miliónový spor s holandskou Achmeou

Posledné slovo dal nemecký Najvyšší súd a zrušil arbitrážne rozhodnutie proti Slovenskej republike.

Slovensko definitívne vyhralo miliónový spor s holandskou Achmeou
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Definitívne odklepnuté. Dekáda súdnych prieťahov, ktoré prípad Slovensko vs. Achmea dostali aj na Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu, sa skončila.

Posledné slovo dal nemecký Najvyšší súd a zrušil arbitrážne rozhodnutie proti Slovenskej republike. To znamená, že 22 až 25 miliónov eur, ktoré od nás chcela súkromná holandská spoločnosť, pod ktorú patrí aj poisťovňa Union, platiť nebudeme.

Táto suma bola vyrúbená za súdne trovy a kompenzáciu škody, ktorá jej mala vzniknúť v dôsledku zákazu zisku pre zdravotné poisťovne.

„Potvrdilo sa to, čo sme hovorili už pred rokmi, a to, že v tomto spore nezaplatíme Achmei ani euro. Dnes nám dal konečne súd za pravdu a všetci „mrchožrúti“, ktorí roky vykrikovali že prehráme sa tešili zbytočne. Chcem teda poďakovať celému tímu za prácu a vyjadriť radosť z tohto výsledku,“ uviedol po zverejnení rozhodnutia minister financií Peter Kažimír.

Ďalšie právne kroky, ktoré by mohla podniknúť spoločnosť Achmea, sa už budú vzťahovať len proti rozhodnutiu Nemcov, nie proti Slovensku.

Prvé pozitívne správy pre nás však prišli ešte v marci tohto roku, keď Súdny dvor rozhodol v tomto prípade v prospech našej krajiny.

„Rozhodcovská doložka obsiahnutá v dohode uzavretej medzi Holandskom a Slovenskom o ochrane investícií nie je zlučiteľná s právom Únie,“ informovala vtedy médiá Delia Loredana Cartis, hovorkyňa Súdneho dvora Európskej únie.

Toto rozhodnutie mal do úvahy zobrať aj nemecký súd, preto sa výsledok v spore „Achmea“ dal podľa ministerstva financií očakávať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.