Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2018, 23:45

Plyn z Ukrajiny musí ďalej tiecť

Eustream patrí medzi najúspešnejšie energetické firmy na Slovensku. O aktuálnych témach sme sa rozprávali s generálnym riaditeľom spoločnosti Rastislavom Ňukovičom.

Plyn z Ukrajiny musí ďalej tiecť
Zdroj: Marek Kmeť

O energetike sa často hovorí ako o sektore, ktorý je do veľkej miery nadviazaný a ovplyvňovaný politikou. Platí to pre všetky odvetvia energetiky rovnako?
To je ťažké povedať. Keď sledujete správy za posledných pár rokov, je pravda, že plyn je dosť exponovaný diskusiami medzi Ukrajinou a Ruskom. V ostatných odvetviach to možno až také markantné nie je.


Ak to vnímate vy v rámci plynárenstva a možných dosahov na Slovensko, ktoré sa nachádza akoby na križovatke plynárenských trás?
Sme komerčná spoločnosť. Politické aspekty, samozrejme, vnímame a berieme do úvahy, ale všetko, čo robíme, sa snažíme stavať na komerčnom základe. Myslím si, že za posledné roky sa nám to celkom darí. Je to vidieť na rôznych projektoch, ako je reverzný tok na Ukrajinu, výstavba poľsko-slovenského prepojenia a tiež novej kompresorovej stanice, ktorá posilní naše reverzné kapacity v smere zo západu. Takisto je tu projekt plynovodu Eastring, pri ktorom sme dokončili sľubnú štúdiu uskutočniteľnosti. Čiže je toho naozaj dosť veľa a popri všetkých týchto aktivitách sa snažíme oddeľovať komerčné veci od politických.


V tejto súvislosti sa veľa hovorí aj o tom, ako ovplyvní situáciu Nord Stream 2. Neobávate sa, že by mohol určitým spôsobom ohroziť fungovanie vašich sietí, prepravné kapacity?
Toto treba vnímať v dvoch rovinách. Keď sa na to pozrieme čisto z pohľadu našej spoločnosti, Nord Stream 2 nie je až taký problém. Treba si uvedomiť, že plyn, ktorý cez Slovensko prepravujeme v smere z Ukrajiny, pokračuje prevažne do Rakúska a odtiaľ ďalej na juh. Ak bude Nord Stream 2 postavený, časť plynu sa presmeruje priamo do Nemecka, no odtiaľ sa cez Česko zase dostane k nám, aby mohol pokračovať ďalej do Rakúska a Talianska. Preto to pre nás nie je až taký problém.


A čo celoeurópsky rozmer?
Tam je dôležité, aby Nord Stream 2 znamenal nové kapacity, a nie iba nahradenie tých súčasných. Ukrajinská sieť musí byť podľa nášho názoru zachovaná kvôli bezpečnosti dodávok, ale i praktickej preprave a potenciálu zvyšovania spotreby zemného plynu v Európe. Toto je naša preferencia a robíme v tomto ohľade množstvo konkrétnych krokov.


Napríklad?
Už v roku 2017 sme prišli s iniciatívou partnerstva pre ukrajinskú sieť. Podpísali sme memorandum o porozumení, v ktorom na jednej strane figurujeme my a taliansky prepravca Snam, a na strane druhej Naftogaz a Ukrtransgaz, pričom celé to bolo pod supervíziou Európskej komisie. V decembri 2017 ukrajinská vláda vyhlásila tender na partnera pre svoju prepravnú sieť a na tomto procese sa aktívne zúčastňujeme.


A ako to napreduje?
Nebeží to síce tak hladko, ako pôvodne ukrajinskí partneri očakávali, no napriek tomu ostávame veľmi aktívni.


Myslíte si, že sa podarí dohodnúť na optimálnych prepravných kapacitách s Ukrajinou aj s Ruskom? O tom sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.