Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2018, 23:45

Plyn z Ukrajiny musí ďalej tiecť

Eustream patrí medzi najúspešnejšie energetické firmy na Slovensku. O aktuálnych témach sme sa rozprávali s generálnym riaditeľom spoločnosti Rastislavom Ňukovičom.

Plyn z Ukrajiny musí ďalej tiecť
Zdroj: Marek Kmeť

O energetike sa často hovorí ako o sektore, ktorý je do veľkej miery nadviazaný a ovplyvňovaný politikou. Platí to pre všetky odvetvia energetiky rovnako?
To je ťažké povedať. Keď sledujete správy za posledných pár rokov, je pravda, že plyn je dosť exponovaný diskusiami medzi Ukrajinou a Ruskom. V ostatných odvetviach to možno až také markantné nie je.


Ak to vnímate vy v rámci plynárenstva a možných dosahov na Slovensko, ktoré sa nachádza akoby na križovatke plynárenských trás?
Sme komerčná spoločnosť. Politické aspekty, samozrejme, vnímame a berieme do úvahy, ale všetko, čo robíme, sa snažíme stavať na komerčnom základe. Myslím si, že za posledné roky sa nám to celkom darí. Je to vidieť na rôznych projektoch, ako je reverzný tok na Ukrajinu, výstavba poľsko-slovenského prepojenia a tiež novej kompresorovej stanice, ktorá posilní naše reverzné kapacity v smere zo západu. Takisto je tu projekt plynovodu Eastring, pri ktorom sme dokončili sľubnú štúdiu uskutočniteľnosti. Čiže je toho naozaj dosť veľa a popri všetkých týchto aktivitách sa snažíme oddeľovať komerčné veci od politických.


V tejto súvislosti sa veľa hovorí aj o tom, ako ovplyvní situáciu Nord Stream 2. Neobávate sa, že by mohol určitým spôsobom ohroziť fungovanie vašich sietí, prepravné kapacity?
Toto treba vnímať v dvoch rovinách. Keď sa na to pozrieme čisto z pohľadu našej spoločnosti, Nord Stream 2 nie je až taký problém. Treba si uvedomiť, že plyn, ktorý cez Slovensko prepravujeme v smere z Ukrajiny, pokračuje prevažne do Rakúska a odtiaľ ďalej na juh. Ak bude Nord Stream 2 postavený, časť plynu sa presmeruje priamo do Nemecka, no odtiaľ sa cez Česko zase dostane k nám, aby

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.