Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2018, 10:43

Skupina J&T dostala vysokú pokutu od protimonopolného úradu

Protimonopolný úrad udelil pokuty českej J&T Finance Group Se a slovenskému podnikateľovi Ladislavovi Bödőkovi.

Spoločnosť J&T Finance Group Se obdržalo pokutu v celkovej výške 600-tisíc eur. Pokutu dostal aj podnikateľ Ladislav Bödők. Ten bol pokutovaný v celkovej výške 7 571 eur.

Účastníci konania podľa rozhodnutia porušili zákon o ochrane hospodárskej súťaže tým, že neoznámili koncentráciu spočívajúcu v získaní spoločnej kontroly nad podnikateľom Panta Rhei.

Zákon tiež porušili tým, že vykonávali práva a povinnosti vyplývajúce z tejto koncentrácie predtým, ako bolo úradom o nej právoplatne rozhodnuté, pričom došlo k úplnej implementácii koncentrácie, to znamená  k nadobudnutiu obchodného podielu v spoločnosti Panta Rhei zo strany podnikateľa J&T Finance Group Se a k následnému výkonu spoločnej kontroly účastníkov konania nad touto spoločnosťou.

Rozhodnutie vo veci je konečné a úrad očakáva vykonanie nápravy vo forme dodatočného oznámenia predmetnej koncentrácie.

J&T má väzby na kníhkupectvá Panta Rhei. Finančná skupina má zároveň väzby aj na vydavateľstvo Ikar, ktoré je tiež vplyvným distribútorom kníh. Problém je vyplával na povrch pred tromi rokmi. Tieto väzby neschválil Protimonopolný úrad, napriek tomu sa ignorovali pravidlá.

Dianie okolo Panta Rhein začalo vo februári 2015. Vtedy majiteľ konkurenčnej siete Martinus Michal Meško v blogu vyhlásil, že prišli o predajňu v trnavskej City aréne, s ktorou už mali podpísanú zmluvu. Podľa neho im komplex vypovedal zmluvu bez udania dôvodu. Podľa Meška bol však dôvodom fakt, že na poslednú chvíľu ich preplatil Panta Rhei. 

Viac informácii zisťujeme. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.