Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2018, 00:00

Reťazce vracajú úder: Nový odvod bude stáť rodiny 84 eur ročne

V snahe zabrániť negatívnym dosahom osobitného odvodu začali obchodníci vyvíjať snahu, aby mu zabránili.

Daň z potravín. Tak označili maloobchodné reťazce pôsobiace na Slovensku pripravovaný osobitný odvod. Keby odvod platil už minulý rok, keď v strate skončilo osem zo 40 reťazcov, do straty by sa dostalo aj ďalších 28.

„Reťazce by si v prípade schválenia zákona mohli vyberať iba zo zlých riešení – preniesť odvod do ceny tovaru, znížiť náklady na predaj alebo znížiť investície do obchodnej siete,“ upozorňuje Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu.

To znamená, že ak by sa obchodníci situáciu rozhodli riešiť inak než zvyšovaním cien potravín, riešili by ju buď prepúšťaním pracovníkov, znižovaním výšky ich platov, alebo zatváraním predajní, pričom ako prvé by prišli na rad najmä tie na vidieku. Do úvahy prichádza aj prenesenie časti zvýšených nákladov do vyjednávaní o cenách s dodávateľmi.

Odvod zaplatia všetci

Slovenská aliancia moderného obchodu, ktorá združuje reťazce Billa, Kaufland, Lidl, Metro, Terno a Tesco, minulý štvrtok odštartovala vysvetľujúcu kampaň Daň z potravín.

Tá vykresľuje nechcený produkt, ktorý zákazník dostane ku každému nákupu, a verejnosti má priblížiť, aký dosah bude mať odvod, pričom stavila na bežnú situáciu v obchode. „Priemerná štvorčlenná domácnosť by mohla po zavedení odvodu zaplatiť ročne len na potravinách až o 84 eur viac,“ hovorí Lenka Puzlíková, mediálna zástupkyňa aliancie.

​K myšlienke sa hlási aj Zväz obchodu, pod ktorý spadajú napríklad reťazce CBA, Coop Jednota, Delia či Labaš. „Je možné, že sa spoja všetky obchody na Slovensku, ktorých sa má odvod dotknúť, a spoločne prednesú vláde svoje postoje,“ povedal pre HN Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.