Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2018, 23:57

3 000 ľudí zaškrtlo, že nový odvod pre reťazce nechce

Aj keď vláda na zdražovanie potravín nevidí dôvod, reťazce spotrebiteľov pripravujú na to, že si siahnu do peňaženky hlbšie aj o desiatky eur.

3 000 ľudí zaškrtlo, že nový odvod pre reťazce nechce
Zdroj: Reuters

„Nechceme to, ale zaplatiť to musíme. Hlasuj proti dani z potravín.“ Takto už päť dní vyzýva časť reťazcov ľudí, aby sa postavili proti novému odvodu. Ten majú platiť práve spomínané reťazce, ak aspoň 10 percent ich obratu plynie z predaja potravín. Výsledok? Do včera večera ich iniciatívu podporilo takmer 3 200 ľudí.

V praxi tak majú podľa návrhu predajcovia od budúceho odvádzať 2,5 percenta zo svojich tržieb. Minimálna výška ich obratu má byť za tri mesiace päťtisíc eur. Sekundárny efekt, na ktorý však upozorňujú reťazce aj odborníci, je zdražovanie. „Zvýšiť ceny? Zatvoriť malé a stredne veľké obchody? Prepustiť zamestnancov? To všetko prichádza do úvahy,“ povedal pre HN Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu. Proti opatreniu sú dokonca aj odborári, ktorí sa obávajú práve týchto dosahov. A

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.