Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2018, 13:45

Kým slovenskej ekonomike sa darí, Únia spomaľuje (+grafy)

Ministerstvo financií očakáva, že ekonomika tento rok vykáže rast o 4,1 percenta.

Kým slovenskej ekonomike sa darí, Únia spomaľuje (+grafy)
Zdroj: TASR

Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska v treťom tohtoročnom štvrťroku zrýchlilo na 4,6 percenta z revidovaných 4,5 percenta v druhom štvrťroku. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu. 

O tom, či sa začína naša ekonomika prehrievať, sme sa rozprávali s viceguvernérom Národnej banky Slovenska Ľudovítom Ódorom

​Ministerstvo financií očakáva, že ekonomika tento rok vykáže rast o 4,1 percenta. To by znamenalo zrýchlenie tempa z revidovaných 3,2 percenta vlani.

Tempo rastu EÚ 

Tempo rastu ekonomiky eurozóny aj celej Európskej únie v treťom štvrťroku spomalilo, potvrdil dnes európsky štatistický úrad Eurostat.

V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa hrubý domáci produkt (HDP) v krajinách platiacich eurom zvýšil o 0,2 percenta po raste o 0,4 percenta v druhom kvartáli. V celej EÚ stúpol o 0,3 percenta, zatiaľ čo v období apríl až jún sa zvýšil o 0,5 percenta.

Medziročné tempo rastu ekonomiky eurozóny sa zvýšil o 1,7 percenta a v európskej dvadsaťosmičke o 1,9 percenta. V druhom štvrťroku HDP v 19 krajinách s eurom expandoval o 2,2 percenta a v celej EÚ o 2,1 percenta.  

Napätie v obchodných vzťahoch

Vyhliadky európskej ekonomiky v poslednej dobe zatieňuje napätie v medzinárodných obchodných vzťahoch. Európska komisia (EK) tento mesiac vo svojej pravidelnej prognóze uviedla, že v tomto roku ekonomika krajín Európskej únie vzrastie o 2,2 percenta a v budúcom roku spomalí na dve percentá.

HDP eurozóny sa má tento rok zvýšiť o 2,1 percenta a budúci rok o 1,9 percenta. Aj napriek spomaleniu očakáva EK rast hospodárstva všetkých krajín únie.

Spomalenie rastu však zrejme nebude dobrou správou pre Európsku centrálnu banku (ECB), ktorá plánuje do konca tohto roka ukončiť program nákupov aktív.

Ten zaviedla v roku 2015, aby podporila infláciu a hospodársky rast. Podľa ekonómov síce nie je pravdepodobné, že by ECB od ukončenia programu upustila, slabší rast však môže posunúť začiatok zvyšovania úrokových sadzieb. Zatiaľ ECB očakáva, že zostanú na súčasnej úrovni najmenej do leta 2019.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.