Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2018, 00:00

Štát chce prepojiť dopravu. Bratislava i Trnava sú proti

Odborníci dopravnú autoritu vítajú, no z krajov sa ozývajú výhrady. Župani nechcú prísť o svoje kompetencie.

Štát chce prepojiť dopravu. Bratislava i Trnava sú proti
Zdroj: TASR

Vystúpite z vlaku, nadväzujúci prímestský autobus vám odchádza pred nosom a na ďalší musíte čakať hodinu. Podobné situácie pozná každý, kto aspoň z času na čas využije verejnú dopravu. Viaceré krajské mestá už pracujú na integrácii dopravy, no ak dochádzate za prácou alebo štúdiom do susedného kraja, väčšinou máte smolu. Aj takéto situácie môže v budúcnosti pomôcť riešiť nový úrad, s ktorým ráta ministerstvo dopravy. Má ísť o typ národnej dopravnej autority, ktorá bude mať na starosti manažment a koordináciu vlakových či autobusových spojov naprieč Slovenskom. To však znamená, že kraje prídu o časť kompetencií. A nie všetkým županom sa to páči.

Župani sa boja o páky
„Materiál s konkrétnym návrhom má ministerstvo na stole, vyžaduje sa však súčinnosť krajov. Potom môže vzniknúť pracovná skupina, kde sa presne dohodne rozsah a presun kompetencií,“ hovorí o chystanom úrade šéf Výskumného ústavu dopravného Ľubomír Palčák. Jeho analytici totiž ministerstvu dopravy pripravovali štúdiu pre vznik nového dopravného koordinátora. Hoci Palčák tvrdí, že na prvom pracovnom stretnutí so županmi dostávali zástupcovia rezortu dopravy zväčša pozitívnu spätnú väzbu na svoje plány, predseda Trnavs

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.