Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2018, 00:00

Aj motor ekonomiky sa raz môže zadrieť

Ľudia, inovácie, regulácie a politika. Na trhu je čoraz viac rizík a výrobcovia sa boja o svoju konkurencieschopnosť.

Aj motor ekonomiky sa raz môže zadrieť
Zdroj: Pavol Funtál

Motor, ťahúň, vlajková loď. Má množstvo mien, no v rámci našej ekonomiky ide vždy o jedno a to isté. Automobilový priemysel. Ten sa pre našu krajinu stal postupom rokov esom v rukáve, ktorý neustále prechádza zmenami a vyvíja sa. Príkladom je napríklad aj včerajší ostrý štart modelu Proceed v Žiline, ktorý je jedným z mnohých častí celého systému, z ktorého naša krajina významne ťaží. Na celkovej výkonnosti hrubého domáceho produktu sa automotive aktuálne podieľa až trinástimi percentami, tvorí viac ako tretinu nášho exportu a na celkovom slovenskom priemysle sa tento segment podieľa až 44 percentami.

Mnohí odborníci tvrdia, že naša ekonomika stojí na jednej nohe, a preto sa stáva čoraz dôležitejšou otázkou konkurencieschopnosť. „Nateraz je rizikovosť sektora z hľadiska insolvencie firiem a nesplácania pohľadávok veľmi nízka, firmy majú veľmi dobré nastavenia platieb dodávateľom a odberateľom cez clearingové centrá. Aj vďaka tomu Coface zlepšil rating Slovenska z A3 na A2, čo je nízke riziko,“ potvrdil pre HN country manažér spoločnosti Coface Juraj Janči.

Náklady na ľudí
Prakticky všetky výrobné spoločnosti vrátane automotive sektora pociťujú nedostatok pracovných síl. Spoločnosti neustále apelujú aj na zníženie daní a odvodov, ktoré by stlačili celkovú cenu práce nadol, vďaka čomu by boli na trhu konkurencieschopnejšie. „Z tohto pohľadu očakávame najmä zjednodušenie podmienok na zamestnávanie pracovníkov z takzvaných tretích krajín. Vzhľadom na rastúci nedostatok pracovnej sily nedochádza k vyššiemu zatraktívneniu niektorých foriem zamestnávania napríklad cez zníženie daní a odvodov,“ uviedol pre HN hovorca spoločnosti Kia Jozef Bačé. Spoločnosti neustále apelujú aj na zníženie daní a odvodov, ktoré by stlačili celkovú cenu práce nadol.


Automatizácia a robotizácia

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.