Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2018, 00:00

Maďarsko nám ušlo

U nás sme na špičke vo výrobe áut súčasnosti. V oblasti áut budúcnosti však zaostávame, tvrdí v rozhovore pre HN analytik Revue priemyslu Martin Jesný.

Maďarsko nám ušlo
Zdroj: Pavol Funtál

Čo je najväčšou hrozbou pre slovenský automotive v oblasti konkurencieschopnosti?
Najväčšou hrozbou konkurencieschopnosti pre slovenský automotive je to, čo bolo dosiaľ jeho najsilnejšou zbraňou. Keďže sa tu vždy vyrábali v továrňach výrobcov i dodávateľov špičkové modely, vďaka čomu bola výroba špičkou svojich skupín, tak sme boli vždy na špičke modernosti. Zároveň tieto výrobky boli vždy jedny z najúspešnejších a najlepšie predávaných produktov na trhu. Otázkou však je, či sa výrobným podnikom v rámci svetovej špičky podarí zostať aj naďalej a získavať najmodernejšie modely.

Takže cieľom je aj naďalej sa sústreďovať na najinovatívnejšie produkty, ktoré sú pre výrobcov strategicky dôležité?
V podstate. V rámci automotive segmentu prechádzame veľkými zmenami. Jedna z najvýraznejších je elektromobilita a rovnako aj moderné asistenčné systémy, ktoré sa zrejme postupom času preklenú až do autonómnej dopravy. Tieto sektory sú dôležité, pretože sú fenoménom, ktorý zmení produkciu u výrobcov. V prípade elektromobility pôjde o zmenu na poli pohonného ústrojenstva. Zmenou prejdú prevodovky, podvozok i motor.

Ako sa tieto zmeny dotknú výrobcov?
Prevodovky budú výrazne jednoduchšie. Podvozok bude odlišný, pretože v ňom budú umiestnené batérie. No a motor bude zrejme diel, ktorý bude vo veľkej časti automobilkám dodávať tretia strana. Doteraz bol totiž vývoj a výroba motorov výhradnou záležitosťou výrobcov. To je samo osebe jeden z najväčších míľnikov v rámci automotive segmentu v histórii. Toto celé mení výrobu a kladie otázku, či sa výroba takýchto áut dostane na Slovensko a či bude tvoriť modernizačnú vlnu automobilového priemyslu na Slovensku. Táto otázka sa netýk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.