Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2018, 18:30

Pellegrini chce vyrovnaný rozpočet už o rok, prognóza OECD ukazuje ešte väčší deficit

Slovensko by malo podľa OECD v budúcom roku hospodáriť s deficitom 0,4 percentá HDP.

Pellegrini chce vyrovnaný rozpočet už o rok, prognóza OECD ukazuje ešte väčší deficit
Zdroj: TASR

Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) v svojej novembrovej prognóze zhoršuje odhad deficitu verejných financií Slovenska v roku 2019. 

Podľa aktuálnej prognózy by mal deficit v roku 2019 dosiahnuť 0,4 percenta HDP a dlh klesnúť na úroveň 47,9 percenta HDP.

Premiér Peter Pellegrini však na utorkovom brífingu po rokovaní vlády avizoval na budúci rok vyrovnaný rozpočet. "Na základe posledných analýz a prognóz hospodárskeho vývoja SR, ktoré sú za tretí kvartál dokonca optimistickejšie, ako sa predpokladalo a zvážení všetkých okolností sme sa na rokovaní vlády aj s pánom podpredsedom vlády a ministrom financií Petrom Kažimírom zhodli na tom, že Slovensko môže byť ambicióznejšie pri tvorbe budúcoročného štátneho rozpočtu," povedal premiér.

​Vláda podľa premiéra cez pozmeňujúci návrh do parlamentu predloží prvýkrát v histórii vyrovnaný štátny rozpočet. Pôvodný cieľ Pellegriniho vlády na budúci rok bol deficit na úrovni 0,1 percenta HDP.

Vyrovnaný rozpočet až v roku 2020, prognózuje OECD

"To znamená, že deficit na rok 2019 bude nula, celá nula a Slovensko tak prvýkrát v histórii neminie viac ako dosiahne na svojich príjmoch," podčiarkol premiér.

OECD však očakáva vyrovnaný rozpočet až v roku 2020, tak ako ministerstvo financií predpokladalo vo svojom pôvodnom návrhu štátneho rozpočtu. Organizácia zhoršila odhad deficitu na budúci rok oproti májovej prognóze o 0,1 percentuálneho bodu.

Ministerstvo financií hovorí, že OECD uzavrelo predpoklady svojej prognózy skôr, než došlo k úprave na vyrovnané hospodárenie v budúcom roku, o ktorom Pellegrini informoval tento týždeň. 

Tlak Európskej komisie

Bývalý viceguvernér NBS Ján Tóth tvrdí, že predložiť na poslednú chvíľu vyrovnaný rozpočet prinútila vládu Európska komisia. Informáciu priniesol Denník N.

„Vyzeralo to, že Slovensku hrozilo, že dostane z Bruselu prvýkrát červenú, pretože neplní pravidlá rastu a stability,“ napísal Tóth vo svojom blogu.

Európska komisia nás chcela zaradiť medzi problematické krajiny z hľadiska rozpočtu. Pellegriniho odpoveďou bolo ohlásenie vyrovnaného rozpočtu, ktorý má dosiahnuť znížením rozpočtovej rezervy a výdavkou na spolufinancovanie eurofondov.

Premiér v utorok uviedol, že úpravy, ktoré sa vykonajú v štátnom rozpočte, nebudú na úkor žiadnej z priorít konkrétnych rezortov. "Všetky politiky, všetky návrhy na rok 2019 budú môcť byť financované a aj napriek tomu budeme schopní prvýkrát hospodáriť s nulovým deficitom," dodal Pellegrini.

OECD prognózuje deficit na rok 2019 na úrovni fiškálnych predpokladov strednodobej prognózy Národnej banky Slovenska zo septembra 2018, a je tak pesimistickejšia ako návrh rozpočtu verejných financií na roky 2019 až 2021.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.