Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2018, 00:00

Projekt širokoroschodnej železnice ožíva. Stáť má šesť miliárd

Zámer výstavby trate pre nákladné vlaky dostalo na posudzovanie ministerstvo životného prostredia. Projekt je stále sporný.

Projekt širokoroschodnej železnice ožíva. Stáť má šesť miliárd
Zdroj: TASR/ Marko Erd

Železničný megaprojekt stále žije. Zámer vybudovať zhruba 375-kilometrovú širokorozchodnú trať cez južné Slovensko bude posudzovať ministerstvo životného prostredia. Medzinárodná akciovka zodpovedná za projekt vyčísľuje aj ekonomické benefity, ktoré nová železnica prinesie krajinám. Odborníci sú však skeptickí.

Ambiciózne plány
Širokorozchodná železnica bude slúžiť výhradne na hospodárske účely. Vlaky by mali na novej trati jazdiť maximálnou rýchlosťou 140 kilometrov za hodinu, čo je však dosť na to, aby sa prepravu tovaru z východnej Ázie do strednej Európy podarilo skrátiť o vyše týždňa. Oddelenie tratí pre osobnú a nákladnú dopravu by podľa štúdie tiež pomohlo plynulosti premávky. „Je nižšie riziko meškania vlakov oproti železnici so zmiešanou osobnou a nákladnou dopravou, pretože na takýchto železniciach sú uprednostňované osobné vlaky,“ píše sa v dokumente.

Od vzni

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.