Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2018, 00:00

Štát chce konkurovať klasickým hypotékam

Poslanci predkladajú návrh o podpore bývania pre mladých prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania.

Štát chce konkurovať klasickým hypotékam
Zdroj: TASR

Mladé slovenské rodiny majú problém. Regulácie Národnej banky pre poskytovanie úverov na bývanie zmenšili ich šance na vlastné bývanie. Platí to hlavne pre tie, ktorých výška mesačnej mzdy nie je dostatočne vysoká, aby spĺňala podmienky úverového zaťaženia a aby si zároveň mohli dovoliť kúpiť nehnuteľnosť. A tak aj banky, ktoré by chceli mladým úver poskytnúť, nemôžu. Zároveň ceny nehnuteľností stúpajú. Poslanci Irén Sárközy, Béla Bugár a Tibor Bastrnák z Mosta-Híd vidia riešenie v novomanželských pôžičkách, ktoré poznáme z minulosti. Predkladajú návrh zákona o podpore bývania mladých rodín. Okrem kúpy nových bytov sa novela vzťahuje aj na podporu starších bytov a zároveň by umožnila aj ich rekonštrukciu.

Pôžička by mala byť v maximálnej výške 15-tisíc eur na 15 rokov s ročnou úrokovou sadzbou vo výške jedného percenta. Pri narodení dieťaťa by zároveň bolo možné odpustiť dvetisíc eur z výšky istiny úveru. Zároveň suma odpustenej časti úveru nemôže pres

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.